Nem egyértelmű, hogy a forint gyenge árfolyama, az egyre halmozódó rezsiköltségek és a kilátástalan anyagi helyzet miatt egyre többen fordulnának családjuk, illetve maguk ellen. Szakemberek szerint nem azért ugrik ki valaki az ablakon, mert jön a végrehajtó. Bár az is igaz, ha hosszabb távon problémásnak látjuk a jövőt, az kihat a mára is.
2008-ban bombaként robbant a hír, hogy egy egyéves, szombathelyi kisfiút szülei először begyógyszereztek, majd párnát nyomtak a fejére, ezután ők is gyógyszert vettek be és vörösbort ittak rá. Miután az apa magához tért, kiugrott az ablakon. A szülők búcsúlevelében az állt, nehéz anyagi helyzetbe kerültek és nem akarták, hogy elvegyék tőlük a kisfiukat.
Szintén három évvel ezelőtt tűnt el az egyik hitelintézet pénzbeszedője Pécsett, félévnyi vizsgálat után, 2009. januárjában kiderült, egy akkor 19 éves, munkanélküli fiatalember feszítővassal várta a pénzbegyűjtőt otthonában, először leütötte, majd agyonverte a férfit. A holttestet először elásta a kertben, majd hónapokkal később lebetonozta a felette lévő területet. Sajtóértesülések szerint a tettes a pénzbeszedőnél lévő pénzből akarta kifizetni családja adósságát.
A három évvel ezelőtti – akkor még kirívó – esetek idén egyre gyakrabban ismétlődnek meg.
Gyászos év
Április elején egy férfi telehordta szeméttel a negyedik kerületi, Berda József utcában lévő ingatlanát, majd miután egy kilakoltató és három rendőrjárőr megjelent nála, felgyújtotta azt és kiugrott a nyolcadik emeletről. Az újpesti önkormányzat közleményben tudatta, a lakás bérlője 1997 óta nem fizetett bérleti díjat, különszolgáltatási díjat és közös költséget sem, a bíróság 2009. február 26-i ítéletében kötelezte a bérlőt a lakás kiürítésére.
Május végén egy rendőr alezredes lőtte fejbe magát, úgy tudni, nem tudta fizetni svájcifrank-alapú lakáshitelét, június elején pedig egy XV. kerületben lakó nő ugrott ki hatodik emeleti égő lakásból, pedig neki cserelakást is felajánlottak. Az idős nő félmilliós tartozást halmozott fel. Nem sokkal ezután, július közepén egy 52 éves, óbudai asszonyt akartak kilakoltatni 1,5 millió forintos tartozása miatt, ő azonban nem engedte be a végrehajtókat. A nő tüzet gyújtott és megvágta a saját nyakát, kórházba vitték, túlélte.
Úgy tudni, anyagi problémák is közrejátszottak a valkói mészárlás során. Mint ismeretes, július közepén egy helyi férfi több késszúrással megölte édesanyját, nagyanyját és barátnőjét, majd önmagával is végzett. Az origo.hu helyszíni tudósítójának az egyik áldozat unokatestvére azt mondta, az elkövető kilátástalannak látta helyzetét: nem volt munkája, jelentős tartozást halmozott fel és lopás miatt első fokon börtönbüntetésre ítélték.
A júliusi mártonszállási gyilkosság esetén – mikor egy anya mérgezte meg három gyermekét – szintén felmerült indokként a nehéz anyagi helyzet. Egy 10 éves kislány meghalt, a 11 éves és 8 éves kisfiú életét megmentették a mentősök, akik a helyszínre érkezve azonnal gyomormosást alkalmaztak. Az esetről annyit tudni, a nő rokkantnyugdíjasként élt, férjével a három gyermekre szociálpolitikai kedvezményt vettek fel az építkezéshez, a két fiút a vér szerinti szülők viszont vissza akarták vinni magukhoz. A tettes sógornője azt mondta, az anya két hónapja volt egészségügyi vizsgálaton, de még nem kapott választ, hogy továbbra is jogosult-e a rokkantnyugdíjra.
„Egyre több ilyen eset lesz”
A Lélekben Otthon Alapítvány munkatársa, Szász Áron szerint több oka is van annak, hogy az elmúlt hónapokban megszaporodtak az öngyilkosságról szóló hírek. Úgy látja, „uborkaszezon van a médiában", így nagyobb teret kapnak az ilyen tudósítások, másrészt – a közhiedelemmel ellentétben – tavasszal és nyáron van a legtöbb öngyilkosság.
"Naponta átlagosan hat ember lesz öngyilkos Magyarországon, egy teljes híradót meg lehetne tölteni az ilyen esetekkel. Most azonban nincsenek hírek, ezért jobban feltűnnek az ilyen tragédiák” – fogalmazott Szász, aki a hvg.hu kérdésére hangsúlyozta: összetett kérdésről van szó, nem lehet kijelenteni, hogy valaki csakis a rossz anyagi helyzete miatt fordul önmaga vagy családja ellen.
„Valószínűleg az esetükben ez csak az utolsó csepp volt a pohárban. Feltehetően nem azért ugrik ki valaki az ablakon, mert jön a végrehajtó. Tette egy hosszan tartó, beszűkült tudatállapotnak köszönhető” – mondta az alapítvány munkatársa, aki hozzátette, a 2011-es öngyilkossági statisztikák augusztus végén jelennek meg, amik várhatóan valamivel magasabbak lesznek az előző évihez képest. Elmondása szerint 2007-től a hazai számok stagnálnak, de ez "még így is rettentően magas". Évente körülbelül 2400-2500 ember fordul maga ellen, a szakember szerint civil kezdeményezésekkel, segélyvonalakkal és megelőző programokkal lehetne ezen a számon javítani.
Alkohol, munkanélküliség
Szász szerint a népességszámhoz képest nagy számú öngyilkosságért egyrészt az alkoholizmus, másrészt a munkanélküliség tehető felelőssé. Felmérések kimutatták például, hogy aki elveszti a munkáját, a közvetlenül a traumát jelentő helyzetet követően nagyobb veszélynek van kitéve, mint aki évek óta munkanélküli. Ráadásul, akinek van munkája – ami rendszert visz az életébe – általában kevesebb alkoholt fogyaszt. „Az anyagi helyzetben hirtelen fellépő változás szintén növeli a rizikófaktort” – mondta.
Hasonlóan vélekedett Bilkei Pál pszichológus is, bár véleménye szerint szorosabb összefüggést lehet találni a devizahitelesek nehézségei, a magas rezsiköltség és az öngyilkosságok száma között. A szakértő szerint egyre több ilyen eset lesz, mivel az ember hangulatához hozzájárul az, miként látja a jövőt.
„Ha hosszabb távon problémával telinek látom a jövőt, az kihat a mára is. Lehet, hogy még csak távoli kép, hogy elviszi a bank a lakást, de ennek már most hatása van az optimista előrelátásra. A kilakoltatások hírére többen kiugrottak az ablakon és felgyújtották az ingatlanjukat, ilyenekre sajnos a jövőben is számítani kell, mivel nagyon sokan látják bizonytalannak saját helyzetüket, ráadásul hiányzik a társadalmi összefogás, segítség” – mondta Bilkei Pál. Ehhez társul, hogy a bajbajutottak gyakran nem jelzik környezetük felé, hogy problémával küzdenek. Egyrészt, mert szégyellik, másrészt, mert úgy érzik, nincs ki segítsen nekik.
Magyarország a rangsor élén |
A KSH 2010-es adatai szerint tavaly 2492-en követtek el öngyilkosságot, az okokat azonban nem részletezi az adatsor. 2009-ben Magyarország 100 ezer lakosra 21 öngyilkosság jutott, az OECD országok közül csak Dél-Koreában nagyobb ez a szám. Az OECD szerint ez a gazdasági válságnak, a szociális integráció gyengülésének és annak köszönhető, hogy az idősek mögött már nem áll olyan stabil, hagyományos családi támogatás, mint korábban. |