A kelet-európai vezetők "kínos csapatáról" ír a brit The Economist gazdasági-politikai hetilap, amely szerint a magyar Orbán Viktor, a cseh Václav Klaus, a lengyel Jaroslaw Kaczynski és a grúz Szaakasvili ahelyett, hogy a befektetőket vonzó jó hírnevüket ápolgatnák, mindent megtesznek, hogy minél rosszabb kép alakuljon ki országukról világszerte.
A brit The Economist nyomtatott kiadásában A kínos csapat. Miért szereti néhány kelet-európai vezető a rossz hírverést? című cikkében külön kiemeli Orbán Viktort, mint "kínos" vezetőt, mert mint írják, a 2010. májusi kormányra kerülése óta rengeteg kritika érte külföldről a különadó, a sajtószabadságot fenyegető médiatörvény, illetve a jegybank önállóságának megtörése miatt. A lap kitér arra, hogy a legújabb vitát az Orbán-kormány azzal váltotta ki, hogy három korábbi miniszterelnököt, Medgyessy Pétert, Gyurcsány Ferencet és Bajnai Gordont is bíróság elé akarja állítani az államháztartás rossz kezelése miatt.
A 2002 és 2010 közötti államadósság-növekedést vizsgáló parlamenti bizottság nyomozást indított ellenük, amelynek eredményét átadják az ügyészségnek, a kormány pedig a büntetőjogi felelősségre vonást sem zárta ki - írja a lap, amely szerint a kívülállók úgy tekintenek Orbánra, mint a zavarbaejtő és kellemetlen bajkeverésre hajlamos keleti vezetők egyikére. Ugyanakkor a The Economist felhívja a figyelmet arra, hogy a magyarok többségének imponál Orbán nyers stílusa.
A lap Orbán mellett emlegeti a nyugati világgal szintén komoly vitákba keveredő lengyel Kaczynskiket, vagy a lisszaboni szerződést eleinte elutasító Václav Klaust is. A The Economist által "kínos csapatnak" nevezett kormány-, illetve államfők megvetik a hagyományos diplomáciát és kapcsolatokat, amelyekben ezért nem is jók - írja a lap, amely megemlíti, hogy Orbán emberei különösen úgy hiszik, az ellenzéknek forródrótja van a külföldi hírszolgálatokhoz.
Ezek a viták ugyanakkor nem jelentik a világ végét, végül megegyezést hozhatnak, nem elszigetelődést. Zúgolódhatott a külföld a Kaczynskikon, az élet ment tovább: a lenéző mosolyok a magyar EU-elnökséget veszélyeztető belpolitika miatt megalapozatlannak bizonyultak - írja a lap, megállapítva: ha némely keletiek hangosak, zavaróak és divatjamúltak is, mégis nélkülözhetetlenek a modern Európában.