Az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfőn elutasította az MSZP visszamenőleges jogalkotás tilalmára vonatkozó népszavazási kezdeményezését - jelentette be Lukács Zoltán, a szocialista párt országgyűlési képviselője a testület döntését követő sajtótájékoztatóján.
A szocialisták kezdeményezésükkel a visszamenőleges jogalkotás hátrányos rendelkezéseinek alkalmazását kívánták megtiltani, azonban a választási bizottság a beadványban szereplő "hátrányos" szó homályosságára, illetve a közelmúltban módosított alkotmányra hivatkozva elutasította egy erről szóló népszavazás kiírását - közölte Lukács Zoltán országgyűlési képviselő.
Az MSZP szerint azonban a visszamenőleges jogalkotás mélyen aláássa a jogbiztonságot; egy jogállamban és demokráciában pedig elfogadhatatlan ez az intézmény - emelte ki Lukács Zoltán, aláhúzva, hogy pártja ezért Alkotmánybírósághoz fordul az OVB döntése miatt.
A szocialista párt elnöke, Mesterházy Attila két hétttel ezelőtt közölte, hogy megítélésük szerint a jogbiztonságot, a jogállam létét ássa alá – többek között – a Fidesz visszamenőleges hatályú törvénykezési gyakorlata, ezért népszavazási kezdeményezést nyújtottak be hitelesítésre az OVB-hez. A törvényen alapuló juttatások 98 százalékkal történő megadóztatása, a befizetett magán-nyugdíjpénztári tagdíjak államosítása, a korkedvezményes és a korengedményes nyugdíjak átmeneti idő nélküli megszüntetése, a rokkantnyugdíjasok juttatásainak veszélybe kerülése mind-mind olyan lépések, amelyek súlyosan sértik a jogbiztonságot - tette hozzá.
A visszamenőleges hatályú törvénykezési tilalmat a Fidesz-KDNP-pártszövetség az MSZP indítványa ellenére a 2010. november 16-án elfogadott alkotmánymódosításakor nem volt hajlandó az Alkotmányban rögzíteni és nem tartalmazza ezt a kötelezettséget, illetve korlátot Magyarország új alaptörvénye sem - hívta fel a figyelmet Mesterházy.
Mesterházy szerint a jogalkotás kiszámíthatatlanságára, a jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogok egy tollvonással való elvételére, sőt ezekben az ügyekben az Alkotmánybíróság eljárásának a kizárására nem elegendő indok a Fidesz által fölényesen és arrogánsan hangoztatott kétharmados többség. A szavazók nem erre adtak felhatalmazást, ezért a népnek, az embereknek közvetlenül kell erről véleményt nyilvánítaniuk, és adott esetben megálljt parancsolni az ilyen gyakorlatnak - tette hozzá.
Az MSZP népszavazási kezdeményezésének kérdése a következő lett volna: Egyetért-e Ön azzal, hogy új jogszabálynak az érintettekre nézve hátrányos rendelkezését a jogszabály hatálybalépését megelőző időszakra vonatkozóan ne lehessen alkalmazni?