2011. július. 25. 12:56 hirado.hu Utolsó frissítés: 2011. július. 25. 12:53 Itthon

Tukacs: "Nem engednek ki a büntiből ilyen könnyen"

Egy év alatt nem múlnak el olyan tapasztalatok, melyeket az emberek az elmúlt nyolc évben megszereztek - mondta Tukacs István szocialista képviselő a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában. A politikus beszélt arról is: vágyik arra, hogy a támogatottságuk folyamatosan emelkedjen, de közben tudja azt is, egy év alatt nem múlnak el olyan tapasztalatok, melyeket az emberek az elmúlt nyolc évben megszereztek.

"Nem engednek ki a büntiből ilyen könnyen, meg kell érte dolgozni" – fogalmazott a szocialista politikus a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában. Tukacs István hozzáfűzte: a megújulást munkának tartja. A szocialista párt pedig nem küszködhet folyton azzal, hogy ő kicsoda, micsoda, és mit akar.  Reményét fejezte ki: az MSZP-ben mindkét fél felismeri azt, hogy a programviták lezárása és a szisztematikus munka hoz sikert, eredményt, támogatottságot.

"Ha ez a kormány a legelején úgy fogott volna bele a gazdaságpolitikai ügyekbe, hogy higgadtan, józanul áttekinti, mi történt, mi van, és ennek megfelelő gazdaságpolitikát folytat, nagy valószínűséggel most nem lenne szükség megszorításokra" – tette hozzá a párt országgyűlési képviselője.

Matolcsy György szakminiszter szerinte háromszor váltott gazdaságpolitikai irányt az elmúlt egy évben. "Először volt az, hogy 7 százalékra növeljük az államháztartás hiányát, de ezt az unió nem engedte. Ezután jött a majd kinövekedjünk a problémáinkat, ez volt a szabad pálinkafőzés programja, ebben rejlett az adótörvények tömkelege is, melyek a költségvetésen rést ütöttek. Aztán jött egy józanabb gazdaságpolitika, mely arról szólt, hogy nem költekezhetünk túl, csakhogy most már nem olyan helyzetből indulunk, mint egy évvel ezelőtt" - érvelt Tukacs.

A szocialista politikus szerint a költségvetési sarokszámokból négy területen számíthatunk drasztikus megvonásra: a gyógyszerkassza (innen 100 milliárd forintot terveznek kivonni), a munkanélküliek járandóságai (itt 40 milliárd forinttal kevesebb van), a nyugdíjak (a kormány nagy valószínűséggel ki fog tolni nyugdíjasokat az ellátásból), és az intézményfenntartás (normatív ellátás, e terület vesztesei az önkormányzatok lesznek).

Abban a kormányrendeletben, mely 2012-2013-ra rögzíti költségvetési számokat az újdonság az, hogy vannak benne nagyon árulkodó jelek: nem növekednek a vállalkozások befizetései, tehát nem növekedik a gazdaság, nem növekednek infláción felül forgalmi típusú adók, magyarul nem fogyasztunk többet, és nem változik a személyi jövedelemadóból származó befizetés, azaz a kormány nem akar változtatni az igazságtalan adórendszeren – mondta az MSZP-s képviselő.

Úgy vélte: a tervezett GDP-növekedése nem látszik meg a tervezett költségvetési bevételekben, ami azt mutatja, a kormány maga sem hiszi el, hogy lesz gazdasági növekedés. Hangsúlyozta: a probléma az, hogy a kormánynak volt egy gazdaságpolitikai tévedése, amikor Matolcsy György azt mondta, begyújtva a belső motorokat gazdasági növekedést tudunk elérni. A belső motorok nem gyúltak be, mégpedig azért, mert nem maradt több pénz az emberek zsebében, legfeljebb annak a 8 százaléknak, aki jól járt a személyi jövedelemadó átalakításával.

Arra a kérdésre, véleménye szerint mit jelez az, hogy Varga Mihály az államadósság csökkentésének ütemét, Kövér László a törvénykezés tempóját lassítaná, Tukacs István azt mondta: vannak a kormányoldalon józanabb emberek. Varga Mihály ért a gazdasághoz, a hozzáértése kapcsán meg tudja ítélni az államadósság-csökkentésben az esélyeinket. A lassítás Tukacs szerint úgy ebben, mint a törvényalkotásban helyénvaló.

Kiemelte: sem a kormányváltáskor, sem a 29 pontos akcióterv, sem a költségvetés elfogadásakor nem volt ellenség az államadósság, csak most lett az, mert valamivel indokolni kell a megszorításokat. Véleménye szerint ez egy meggondolatlan gazdaságpolitikáról árulkodik.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.