Itthon Kovács István, Miskolc 2011. július. 22. 16:07

Jutalmukat sem kapják meg a kirúgott borsodi pedagógusok

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében mintegy 250 fővel csappant meg 2010 szeptemberétől az új tanév kezdetéig a közoktatásban dolgozók száma. A nyugdíjba vonulók közül sokan nem kapták meg a jubileumi jutalmukat, az egyházi iskolák finanszírozása pedig csak egyetlen oktatási évre garantált.

Az érdekképviseletek megkerülésével zajlik Borsodban az oktatás átszervezése, így a szakszervezeteknek nem sok beleszólása van a létszámcsökkentésekbe és abba, melyik iskolát, milyen körülmények között vesznek át egyházi fenntartásba – nyilatkozta a hvg.hu tudósítójának Bodolay Zoltán. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) megyei elnöke elmondta, hogy eddig néhány tucatnyi pedagógus és alkalmazott kereste meg a jogászukat, illetve fordult ügyvédhez vagy a Munkaügyi Bírósághoz, mivel nyugdíjba kerültek, de nem kapták meg a jubileumi jutalmat.

Bodolay mindezt részben az érintettek tájékozatlanságaként értékeli, mert ez a juttatás akkor adható, ha az oktatási szféra dolgozója 35 év és egy napot meghaladó munkaviszony után kerül nyugállományba és a munkáltatója küldi el. Amennyiben közös megegyezéssel távozik, akkor automatikusan nem jár a jutalom, de a törvény azt nem tiltja, hogy más jogcímen kifizessék.

Előny a munkáltatónál

A tavasszal átírt Munka Törvénykönyve az érdekképviseletek számos jogát csorbította, így jogutódlással olyan változtatásokat hajthat végre a munkáltató, amelyekről addig kötelező volt az egyeztetés az érdekképviseleti vezetőkkel. Ilyen az egész országban zajló folyamat is, amikor jelentős számú önkormányzati intézmény megyei fenntartásúvá válik, a jogutód viszont kínosan ügyel arra, hogy a törvény szerint az elbocsátások ne csoportos létszámleépítésnek minősüljenek. Akit elküldenek, az új munkáltatótól kapja meg az útilaput és így nem támadható az intézkedés.

Már tüntettek is a pedagógusok jogaikért, de vesztésre állnak
Túry Gergely

A drasztikus létszámleépítés 2010/2011-es tanév kezdetétől tart országos szinten, Borsodban egy hónappal ezelőtt újabb 121 oktatásban dolgozó szakember menesztéséről határozott csak a megyei önkormányzat. A legtöbb álláshelyet Ózdon és Kazincbarcikán szüntetik meg, előbbi városból 21, utóbbiból 19 státuszt építenek le. Ennek anyagi vonzata 40 millió forint, amely összeget megigényelték az erre a célra kialakított központi keretből.

Bizonytalan jövő

A korábban oly sokszor feldicsért kiscsoportos osztályok sem jöhetnek létre, mert a jelenlegi törvény a plusz létszámhoz biztosít nagyobb finanszírozást. Első osztályban viszont – vagy akár a többiben – szakmailag nehezen indokolható a 32 fős osztálylétszám. A szakszervezeti vezető érvként nem tudja elfogadni, hogy a gyereklétszám csökkenése miatt történnek az elbocsátások és egyetlen év alatt 150 pedagógus kerül Borsodban az utcára, hiszen pedagógusoknak egyre nehezebb a dolguk.

A megyében jelenleg hét egyház vesz részt fenntartóként a közoktatásban, erről a területről még nem érkezett a szakszervezethez panasz a fizetések elmaradásáról, ahogyan az számos önkormányzat esetében előfordul. Az egyházak számára viszont egyelőre csak a következő tanévre garantált az oktatás finanszírozása, így ezen a területen is bizonytalan a helyzet.

Hirdetés