2011. július. 12. 07:57 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 12. 07:51 Itthon

Már az LMP is ellenzéki összefogást sürget

Az ellenzék alkotmánykorrekciós szövetsége létrehozásának elképzeléséről nyilatkozik a Népszabadság keddi számában Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese.

A politikus ezt a felvetést azzal vezette be, hogy "most arra mennek a dolgok, hogy az Orbán-kormányt le lehet ugyan váltani, de a politikáját nem". "Lassan eljutunk odáig, hogy arról kell majd beszélnünk: a teljes parlamenti ellenzék, a Jobbiktól az LMP-n át az MSZP-ig, ha csak egy kicsit jobban teljesít mint 2010-ben, közösen támogatott egyéni jelöltekkel könnyedén kétharmadot csinálhat ebben a rendszerben".

Karácsony Gergely szerint az alkotmánykorrekciós koalíció addig állna fenn, ameddig helyreállítják a versengő pártrendszer feltételeit: az adótörvények kivezetését a kétharmados törvények közül, a Költségvetési Tanács vétójogának az újragondolását, a médiatörvény alapvető megváltoztatását, az önkormányzati és parlamenti választási rendszer arányosítását és az ajánlócédulák rendszerének eltörlését.

"Ebben, bármilyen furcsa is, mindhárom ellenzéki párt egyet tud érteni" - mondta a lapnak az LMP frakcióvezető-helyettese, aki szerint erre egy hónap bőven elegendő lenne. Szavai szerint "ha jól elő van készítve, könnyen végig lehet vezetni ezeket a kétharmados törvényeket. És amint meg van teremtve a fair rendszer, fel lehet oszlatni az Országgyűlést és újból starthoz lehet állni, immár sportszerű keretek között. Az új kormány keze pedig nem lesz megkötve."

Arra az újságírói kérdésre, hogy látja-e annak rációját, hogy az ellenzék, ha csak egy hónapra is, de összefog, Karácsony Gergely azt válaszolta: "jelen pillanatban én sem, de ott van jó példának Esztergom, ahol már sikerült félretenni az ellenszenvet a város érdekében". Karácsony Gergely úgy fogalmazott:  "ez nem a Fideszről meg a hatalomról szól már, hanem arról, hogy lesz-e működőképes többpártrendszer".

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?