2011. július. 10. 14:17 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 10. 14:31 Itthon

Szekszárdon a holokauszt áldozataira emlékeztek

A holokauszt áldozataira emlékeztek vasárnap Szekszárdon a népirtás 67. évfordulóján, a tolnai megyeszékhelyről hatszáz embert hurcoltak el 1944 júliusában.

1941 és 1945  között a magyar zsidóság kétharmadát elpusztították, több mint félmillió ember esett áldozatul a munkaszolgálatnak, a német nácik és magyar cinkosaik által szervezett deportálásoknak - mondta Horváth István (Fidesz-KDNP), Szekszárd polgármestere mintegy száz emlékező, hozzátartozó, hívő előtt. A polgármester emlékeztetett: a deportálások idején vitéz Vendel István volt Szekszárd polgármestere, aki nem engedett gettót létesíteni a városban, ez azonban nem vethetett gátat az eseményeknek.

A Szekszárdról, Tolnáról, Faddról és Őcsényből a bonyhádi és a pécsi gettón keresztül Auschwitzba hurcolt csaknem hatszáz ember kevesebb mint egytizede tért vissza. Emlékeznünk kell ezekre az emberekre, hogy erős hittel erős akarattal mondjuk ki: soha többé nem történhet meg ilyesmi - mondta Horváth István.

Schönberger András pécsi főrabbi a liturgikus megemlékezés keretében arról beszélt, hogy a holokauszt nem 1944. március 19-én kezdődött, hanem évek, évszázadok kellettek ahhoz, hogy pillanatok alatt megszervezzék a zsidóság elhurcolását. Nem akar senki vádlóként állni olyan nemzedék elé, amely nem volt részese a vészkorszak eseményeinek. "De kérni szabad: vigyázzon ezekben a napokban is, hogy ne jussunk el oda, ahová 1944. március 19. után jutottunk" - mondta a főrabbi. Schönberger András a Teremtés könyvét idézte: a vétek ott hever a küszöbön, nekünk csak egy dolgunk van, azt legyőzni; ez a mi felelősségünk - hangsúlyozta.

A szekszárdi izraelita hitközség és a Magyar-Izraeli Baráti Társaság egy évtizede minden év júliusának második hétvégéjén emlékezik az elpusztított zsidóságra.

A vasárnapi megemlékezést követően az egykori szekszárdi zsinagóga előtt álló holokauszt-emlékműnél a hitközség és a baráti társaság mellett a megyeszékhely önkormányzatának és a Tolna Megyei Német Kisebbségi Önkormányzatnak a képviselői, Horváth István, illetve Józan-Jilling Mihály elnök helyezett el koszorút.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.