A Jobbik nemzetbiztonsági vizsgálatot kezdeményez
A Jobbik kezdeményezni fogja, hogy a nemzetbiztonsági bizottság vizsgálja ki azt a csütörtöki esetet, amikor az izraeli hatóságok kérésére nem szállhatott fel kilenc palesztinbarát aktivista a Malév egyik járatára a párizsi Roissy repülőtéren - mondta el Mirkóczki Ádám, a testület tagja szombaton.
A csütörtökön visszatartott személyek Budapesten keresztül Tel-Avivba utaztak volna, ahol több száz aktivista kívánt részt venni egy palesztin szolidaritási akcióban. A francia repülőtéri források szerint a nemkívánatos személyekről listát összeállító izraeli hatóságok kérésére törölték a kilenc személy foglalását.
Miután a gázai segélyflottilla francia hajóját feltartóztatták Krétánál, a palesztinok megsegítését célzó nemzetközi akció szervezői az interneten arra kérték a szimpatizánsokat, pénteken a tel-avivi repülőtéren gyülekezzenek, hogy onnan együtt menjenek a nagyrészt izraeli ellenőrzés alatt álló palesztin területekre. Mirkóczki Ádám szerint a nemzetbiztonsági bizottság vizsgálatának választ kell adnia arra, hogy kik és milyen alapon állították össze a háromszáz fős listát, kik és milyen alapon "parancsolták meg a Malévnek a kilenc személy letiltását a járatról", továbbá a Malév dolgozói milyen alapon engedelmeskedtek, illetve vizsgálódtak-e a magyar titkosszolgálatok az ügyben, és ha igen, mire jutottak.
Ezenkívül a Jobbik szerint azt is tisztázni kellene, hogy Izrael milyen alapon avatkozik be uniós tagállamok repülőtársaságainak tevékenységébe, és mi erről a magyar kormányzat állásfoglalása, illetve "hány ilyen lista létezik, és milyen gyakran küld ilyeneket magyar vállalatoknak Izrael". A Malév pénteken azt közölte, hogy - más légitársaságokhoz hasonlóan - az izraeli hatóságtól hivatalos értesítést kapott arról, hogy az érintett utasokat, palesztinbarát aktivistákat nem engedik be Izraelbe, ezért nem vállalta az utaztatásukat.