Itthon Fontos Erzsébet 2011. július. 01. 13:00

Nem járnak jól az ebadóval az önkormányzatok

Az állatvédelmi törvény módosítására benyújtott előterjesztés szerint az önkormányzatoknak ebadót kellene szedniük, amelynek egy része hozzájárulna működőképességükhöz és egyben új munkahelyeket is teremtene.

"Csekély az ebadóból befolyt összeg" - mondta Kovács Péter, a közel 14 ezer fős Bonyhád jegyzője, amikor a kisváros 4 milliárd forintos éves költségvetéséhez hasonlította azt a nem sokkal több, mint 7 millió forintot, amit az ebadó bevezetését követő első évre számol az előterjesztés - egy ekkora (12-15 ezer fős) kisváros esetében. Az összeg felét az önkormányzat köteles lenne a megelőző beavatkozások elvégzésének támogatására - chipezés, ivartalanítás - fordítani, a másik felét szabadon felhasználhatnák.

Horváth Szabolcs

A módosítást létrehozók úgy számolnak, az önkormányzatok a megmaradó összeggel csak jól járnak, "az eb nyilvántartásának adminisztratív terhei többszörösen megtérülnek, amellett, hogy az ebből származó bevétel kulcsfontosságú szerepet játszhat működőképességükben", ráadásul a tervezet szerint a megnövekedett adminisztrációból adódóan új munkahelyek is létrejöhetnek. Ezzel ellentétben Kovács Péter nem tartja reálisnak, hogy emiatt új munkahelyeket kellene létrehozni, és valószínű, hogy az önkormányzat számára a fennmaradó és szabadon felhasználható több mint 3 millió forintot is a helyi kutyamenhely fejlesztésére fordítják majd, mert másra nem futná. Az előterjesztés álláspontjával szemben érdemes szem előtt tartani azt a tényt, hogy a kezdeti, ebadóból befolyt összeg is évről évre csökkeni fog a kívánatos beavatkozásokon átesett állatok arányának növekedésével, éppen ezért előreláthatólag az önkormányzatok működőképességére és munkaerőpiaci helyzetére sem lesz nagy befolyással.

Végel Dániel

Menhard Evelin, a Futrinka Egyesület magyar vizsla fajtamentés csoport vezetője szerint évi minimum 10 ezer forint összegű ebadó már hatékonyan segíthetne az állatvédelmen. Persze kérdéses, hogyan fogadnának a menhelyek és az ebrendészeti telepek annyi kóbor állatot, ahány esetleg ennek bevezetése után az utcára tódulna, tekintve, hogy a jelenlegi 2-2,5 millióból 100 ezerrel sem igen bírnak.

A csoportvezető által felvetett összeg töredékét szednék most be - az összeghatár mérsékléstől mentesen évi 2000-3500 forint -, mégis, a törvénymódosító tervezet kapcsán is hasonló következményekre lehet számítani, mert a tapasztalatok azt mutatják, az emberek sajnálnának "ebadót" fizetni, hiszen eddig sem sokan költöttek kutyájuk egészségének megóvására. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy jelenleg a hazánkban élő 2,5 millió kutyából csupán 5-10 százalék van chippel ellátva és ugyanennyi van ivartalanítva is.

Úgy tűnik, a kutyatartók nem ússzák meg, hogy pénzt kelljen költeni kedvencükre. Hiszen vagy ebadót fizetnek, vagy önmaguk végzik el a chipezést, ivartalanítást kutyájukon, ezáltal mentesülve az adó fizetése alól. "Minden kutya luxuscikk, éppen ezért muszáj költeni rájuk" - mondta Varga József állatorvos, a Család Utcai Állatorvosi Rendelő tulajdonos-ügyvezetője annak kapcsán, hogy elképzelhető, a kutyatartók inkább az utcára raknák állataikat, mintsem fizessenek értük. Holott az ebadót befizetni nemcsak a leendő, módosított törvény szempontjából fontos, hanem a kutyák miatt is, hiszen a szaporodás megakadályozása mellett a kanok ivartalanításával a prosztata-rendellenességeket lehet elkerülni, a szukáknál pedig az emlődaganat kialakulását csökkenteni.

Fazekas István

Az állatvédelmi törvény módosítása az ebek chipezésének piaci átlagárát (regisztrációval együtt) 5-6 ezer forintban határozza meg, a hím kutyák ivartalanítása 12 ezer, a szukáké 18 ezer forinttól indul. A beavatkozások árának felső kategóriájába tartozik az a korszerű technikát igénybe vevő és a különféle altatási szintek közül választható műtét, amely 30-35 ezer forintig terjed.

Aki viszont sajnálja erre a pénzt, az vagy ebadót fizet (reménykedve abban, hogy minél hamarabb sorra kerül az abból finanszírozott műtétre), vagy elviszi kedvencét olyan rendelőbe, ahol pár ezer forintért elvállalják a beavatkozást, ami az orvos szerint akár az eb életébe is kerülhet.

Az előterjesztés fő gondolata, hogy a felelős állattartást és magatartást jogi és pénzügyi úton kikényszerítsék. Ám a gyakorlat azt mutatja - a menhelyek, állatvédők szerint is -, hogy nem a pénzbeli szankciók, hanem a tudatformálás hozza meg a változást. Erre jó példa Németország, ahol "átmeneti állatotthonok vannak, de ebadó nincs és még hírből sem tudják, egyáltalán kicsoda a sintér és mit csinál" - számolt be a Futrinka Egyesület ottani fajtamentő partnerszervezetéről megszerzett tapasztalatáról Menhard Evelin.

A fő irányvonal ellenére az előterjesztés azért igyekszik néhány ponton - például az állatkínzók esetében - a pénzügyi szankciók mellett tudatformálást elősegítő büntetést is kiszabni, ezért a kínzókat állatvédelmi oktatáson való részvételre és állatmenhelyen való közcélú munka végzésére köteleznék. Ám ez esetben a tudatformálást zászlajukra tűző menhelyek részéről van ellenállás, mert mint mondják, hátráltatnák munkájukat, és amúgy sem tudnának más feladatot adni nekik, legföljebb a futópálya melletti ürülékszedést.

Túry Gergely
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.