2011. június. 10. 05:05 MTI/Népszabadság Utolsó frissítés: 2011. június. 10. 10:01 Itthon

Már a NATO-ból is érkeznek Magyarország felé a kritikus hangok

Magyarország megítélése mindenképpen pozitív a NATO-ban, de a szervezet kritikusan szemléli, hogy a magyar honvédelemre szánt büdzsé évről évre kevesebb - számolt be a Népszabadság pénteken, meg nem nevezett vezető beosztású NATO-hivatalnokokra hivatkozva.

A hivatalos NATO-álláspontot ismertetve Carmen Romero megbízott helyettes szóvivő a lapnak azt mondta: megértik, hogy gazdasági szigorítások idején a honvédelmi költségek csökkentése is elkerülhetetlen. "De ez nem mehet mindannyiunk közös biztonságának kárára. Az európai szövetségeseknek, így Magyarországnak továbbra is hiteles biztonsági szereplőnek kell lenniük"- tette hozzá. Jelezte ugyanakkor azt is, hogy Magyarország jó példát mutat az "okos védelem" területén a multinacionális források összevonásában.

A lap szerint a honvédelmi költségvetés az idén a GDP egy százaléka alá csökkenhet, amire eddig nem volt példa. Míg például 2002-ben 279 milliárd, 2010-ben pedig 308,2 milliárd forint volt a HM éves büdzséje, az idén csak 272,5 milliárd, amit tovább farag a 26,3 milliárdos kormányzati zárolás. Hende Csaba miniszter elmondta, hogy bár a HM-et valóban tíz százalékot meghaladó kényszerzárolás érintette februárban, NATO-hozzájárulásunkat ennek ellenére nem csökkentettük, vagyis "a NATO-nak ez ügyben panaszra nincs oka".

A miniszter ugyanakkor megerősítette a Népszabadságnak, hogy a közel kétszáz, magyar katona által ellátott NATO-beosztást negyvennel csökkenteni fogják. "De ez sem fogja a munka érdemi színvonalát csökkenteni. Majd a kintmaradók többet fognak dolgozni és csak az marad kint, aki többletmunkára is vállalkozik" - mondta Hende Csaba.

 

 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.