Itthon MTI 2011. június. 10. 11:32

A Fidesz kivenné a fémtörvény hatálya alól az autóbontókat

Kikerülhetnek a fémek begyűjtésével és értékesítésével kapcsolatos törvény hatálya alól az autóbontók, ha a parlament elfogadja a Fidesz ezzel kapcsolatos javaslatát, amelynek kedden kezdődik a vitája a Házban. A kormánypárt emellett arcképes igazolványt adna a fémhulladék-beszállítóknak.

Minderről a fideszes Gruber Attila, a törvényjavaslat kezdeményezője beszélt pénteki sajtótájékoztatóján, egy budapesti autóbontóban. Mint mondta, az egyes fémek begyűjtésével és értékesítésével összefüggő visszaélések visszaszorításáról szóló 2009-es jogszabály elsősorban a színesfémtolvajlás megakadályozását szolgálta, de azóta kiderült, hogy e színesfémek, a vasúti sínek, a rézkábelek, az ellopott bronzszobrok nem az autóbontó telephelyeken "landolnak", hanem más, fémbegyűjtéssel foglalkozó cégeknél, öntödéknél semmisítik meg, alakítják át ezeket.

Emiatt nyújtotta be indítványát a kormánypárti képviselő, szerinte ugyanis ez a szabályozás gátja az autóbontó vállalkozásoknak, amelyeknél alapvetően nem fémhulladékokat, hanem újrahasznosítható autóalkatrészeket gyűjtenek, tárolnak, értékesítenek. A 2009-es törvény túlszabályozást és jelentős állami költségnövekedést okozott, eredmény nélkül, "hiszen az elmúlt másfél évben, a törvény hatálybalépése óta egyetlen Lenin-szobor sem került elő egyetlen autóbontóból sem" - fogalmazott.

A politikus beszámolt arról is: az elképzelések szerint regisztrálnák a fémhulladék-beszállítókat, felmerült ugyanis annak lehetősége, hogy az úgynevezett lomizók, fémbegyűjtők arcképes igazolványt kapjanak annak rögzítésére, hogy ki milyen mennyiségű fémhulladékot szállított be. Gruber Attila ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ezzel összefüggő, személyiségi jogokat érintő kérdéseket egyeztetni kell az ombudsmannal és jogi szakértőkkel.

Autóbontó telephely
MTI / Balaton József
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.