Itthon MTI 2011. június. 09. 17:14

Az Ab-hez fordult az Eötvös Károly Intézet

Az Alkotmánybíróságon (Ab) támadja meg a szociális törvényt az Eötvös Károly Intézet azért, mert az önkormányzati rendeletalkotásban megalázó segélyezési feltételek megállapítását, például a segélyért folyamodók rendszeres tisztálkodásának vagy fehérneműi állapotának ellenőrzését teszi lehetővé - tudatta a civil szervezet csütörtökön az MTI-vel.

A szociális törvénybe még tavaly beiktatott új szabály alapján az elmúlt fél évben számos önkormányzat bővítette rendeletében az úgynevezett bérpótló juttatásra való jogosultság feltételeit a lakókörnyezet rendezettségével kapcsolatos legkülönbözőbb kötelezettségek előírásával. Így például Várbalog község önkormányzata olyan feltételekhez kötötte a segélyezést, mint a kérelmező által lakott ingatlanban legalább fejenként hat négyzetméternyi lakóterület biztosítása, a lakószobák, a mosásra és a tisztálkodásra szolgáló vizes helyiségek rendeltetésszerű használata és rendszeres takarítása, az ingatlanban lakó összes személy rendszeres tisztálkodása, a személyi ruházat folyamatos tisztán tartása és tiszta helyen tárolása - tartalmazza az intézet közleménye. A rendelet ellenőrzési jogot ad az önkormányzat tisztviselőinek, így akár azt is megvizsgálhatják, hogy milyen állapotban tartja valaki a fiókban a fehérneműjét.

Az Eötvös Károly Intézet - élve a már csak pár hónapig nyitva álló lehetőséggel - az Alkotmánybírósághoz fordult a rászorultsági alapon járó bérpótló juttatás feltételrendszerére vonatkozó szabályozás alkotmányellenességének megállapítása érdekében, és támadta a szociális törvény önkormányzatokat rendeletalkotásra felhatalmazó rendelkezését, valamint próbaképpen Várbalog község önkormányzatának e tárgyban született rendeletét, mert az intézet szerint súlyosan sérti a magánszférához, valamint a magánlakás sérthetetlenségéhez való jogot, és önkényes jogalkalmazásra ad módot.

Az Eötvös Károly Intézet munkatársainak tudomása szerint az országban számos önkormányzat fogadott el az indítványban támadott rendelethez hasonlót, "ezért arra biztatjuk a közvéleménynek a szegények ügye iránt elkötelezett tagjait, hogy akár a mi indítványunkban foglalt érvelést felhasználva, támadják meg az általuk ismert más önkormányzatok hasonló rendeleteit" - írják.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.