Itthon Szegő Péter 2011. június. 03. 21:18

„Gyurcsány jól tette volna, ha két évig csendben marad”

Kissé vérszegényre sikerült a Gyurcsány Ferenc által fémjelzett Magyar Demokratikus Charta péntek délutáni, a Parlament előtt megtartott tüntetése. A szervezők – mint honlapjukon fogalmaztak – „vidám papírhulladék-gyűjtés” keretében a kormány által a lakosságnak kiküldött kérdőíveket gyűjtötték.

A mintegy százfős tüntetésen résztvevő egyik volt harmadvonalbeli SZDSZ-es aktivista, többszörös egykori önkormányzati képviselő a hvg.hu-nak azt mondta: nem ért egyet azokkal, akik szerint Gyurcsány Ferenc – aki egyébként nem vett részt a tüntetésen – annyira stigmatizált lenne, hogy bármilyen, hozzá köthető politikai kezdeményezés bukásra van ítélve.

Szerinte csak akkor derülne ki, hogy ez így van-e, ha az egyelőre még nem is létező Gyurcsány-párt indulna a következő választáson. Az 1989-es SZDSZ-es veterán azt nem tudta megmondani, hogy egy szavazna-e erre a pártra, mindenesetre a jelenlegi kínálatból senkire sem. „Lehet, hogy a Gyurcsány-pártra, de ha létrejönne egy jó liberális párt, akkor arra szavaznék” – közölte munkatársunkkal.

A tüntetésen a Societas vörös pólójában, MSZP-s jelvénnyel megjelent a tizennyolc éves Kelemen László, az ifjúsági szervezet ferencvárosi alelnöke. A párt ferencvárosi elnökségi tagja portálunknak azt mondta: ahogy a Jobbik aktivistái Árpád-sávos, nagy-magyarországos pólókban járkálnak, a baloldal aktivistáinak is ki kell fejezniük politikai szimpátiájukat.

Nem volt ott
MTI / Kallos Bea

„A baloldaliaknak látniuk kell, hogy nincsenek egyedül” – tette hozzá. A Gyurcsány-Mesterházy ellentéttel kapcsolatban a fiatal politikus azt mondta: „Nincs akkora szakadás, mint amekkorát a média bemutat.” Arra a kérdésre, hogy 2014-ben inkább Mesterházy Attilát vagy Gyurcsány Ferencet látná-e szívesebben a párt miniszterelnök-jelöltjeként, Kelemen László úgy reagált: „Bajnai Gordont. Az általa 2009-2010-ben vitt szakértelem és válságmenedzselés lehet az út a sikeres Magyarországhoz. Az országot olyan helyzetbe hozta, melyet kár volt megtörnie Orbán Viktor kormányzásának.”

Mint Dániel Péter ügyvéd, a főleg középkorúak által látogatott rendezvény egyetlen szónoka felszólalásában, a kormány úgynevezett szociális konzultációjával kapcsolatban fogalmazott, ez egy felesleges és buta pótcselekvés a kormány részéről. A valódi konzultációnak a parlamenti bizottságokban és a szakszervezetekben kellene zajlania. Szerinte ehelyett van a mostani, teljesen önkényesen összeválogatott kérdéssor.

A szónok úgy vélte: a kérdőíven a miniszterelnök retusált fotója nevetséges, „úgy néz ki, mint egy bájgúnár”. Méltatlan dolognak nevezte, hogy a kormányfő ezzel a levéllel próbálja helyettesíteni a demokrácia által elvárt eljárásokat: „a demokrácia nem levelező tagozat”. Dániel Péter azt mondta: a kérdőív két kérdése is összekacsintás a Jobbik szavazótáborával. „A legtökéletlenebb demokrácia is százszor szebb, mint a legtökéletesebb pártállami diktatúra” – mondta beszéde végén a szónok.

„Reméljük, hogy mi is tudunk majd úgy kommunikálni, olyan flashmobokat szervezni, amelyekkel meg tudjuk szólítani a fiatalokat. Együttműködünk a Societassal és nálunk is nő a fiatalok száma” – felelte Dániel Péter ügyvéd hogy a hvg.hu-nak a fiatalok hiányát firtató felvetésére. A Societassal való együttműködés ugyanakkor nem jelent MSZP-közeliséget – vélte. „Ha megújul esetleg az MSZP, és normális lesz politikája, akkor valószínűleg közel fogunk kerülni az a párthoz. Ez ma viszont nem így van.”

A NENYI kaszinótojással való összekenéséről elhíresült Dániel Péter szerint Gyurcsány „jó képességű, karizmatikus demokrata”, akit a legtöbbre tart a mai magyar politikai palettán. Hozzátette: szerinte kívánatos lenne egy – Gyurcsány mellett például Bajnai Gordont vagy akár Bokros Lajost – a soraiban tudó demokratikus blokk létrejövetele. Szerinte a Fidesszel szemben az összes demokratikus politikai szervezetnek össze kell fognia a következő választáson.

Dániel Péter ugyanakkor elismerte: a 2010-es választás után „Gyurcsány kissé korán kezdte aktivizálni magát”. Bölcsebb és hatékonyabb lett volna, „ha a 2010-es választás után két évig teljesen csendben marad és 2012-ben megdicsőülve visszajön”.

Szegő Péter

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.