Kovács László volt külügyminiszter nyílt levélben kérte fel Orbán Viktor miniszterelnököt és Martonyi János külügyminisztert, hogy "vizsgálják felül és vonják vissza a politikai célzatú és az ország, a nemzet érdekeivel ellentétes döntéseket".
A szocialista politikus az MTI-hez kedden eljuttatott levelében tudatja, aggodalommal értesült arról, hogy a Külügyminisztérium hazai és külföldi állománya körében újabb politikai célzatú elbocsátási hullám kezdődött.
"Az elbocsájtások ezúttal is olyan szakemberekre terjednek ki, akik az egymást követő kormányok alatt fontos szerepet játszottak az elmúlt több mint húsz év külpolitikai sikereiben. Olyan diplomatákat távolítottak el, akik életpályájuk során megbecsülést szereztek a Magyar Köztársaságnak" - írja Kovács László, aki szerint az elbocsátások mértékére és különösen összetételére nem ad magyarázatot a kormányzati munka korszerűsítésére, költséghatékonyságának javítására történő hivatkozás. Leszögezi: nem lehet sikeres az a külpolitika, amely nem a diplomaták különböző generációinak magas szakmai színvonalú, egymásra épülő, folyamatos munkájára támaszkodik, amely egzisztenciális bizonytalanságban tartja az ország nemzetközi kapcsolatainak erősítéséért dolgozó szakembereket.
Az MSZP-s politikus hangsúlyozza, meggyőződése, hogy a diplomáciai munkában nincs helye pártpolitikai megfontolásoknak, azt csak az ország, a nemzet érdekeinek szolgálata vezérelheti. Szerinte a nyilvánosságra került személyügyi döntések elbizonytalanítják és megosztják a külügyi apparátust, veszélyeztetik a diplomáciai szolgálat hatékony és pártsemleges működését. Kovács László nyílt levelében szolidaritását fejezi ki a külügyminisztérium állományából az elmúlt egy év során politikai okokból eltávolított vagy ott méltatlanul félreállított szakemberekkel.
A tárca múlt héten csütörtök délután közleményben tudatta, több dolgozót is elbocsátanak. "A külügyminisztérium a jogszabályok által előírt létszámleépítésre kényszerül mind a minisztériumban, mind a külképviseleteken. A külügyminisztérium ezt a feladatot folyamatosan végzi, s ennek keretében a napokban 35 munkatársnak szünteti meg a munkaviszonyát" - olvasható a külügyminisztérium tájékoztatásában. A kormány tavaly úgy rendelkezett, hogy a minisztériumoknál 2011-ben 5 százalékos, azok háttérintézményeinél pedig 10 százalékos létszámcsökkentést kell végrehajtani. A kormány indoklása szerint a közszféra átalakításával egy kisebb, hatékonyabb állam létrehozása a cél.
A sajtófőosztály az MTI kérdésére válaszolva megerősítette, hogy a tárcánál idén még további elbocsátások várhatók. Arra a kérdésre nem válaszoltak, hogy az elbocsátottak milyen arányban oszlanak meg a Magyarországon dolgozó, illetve külföldi szolgálatot teljesítő diplomaták között, és arra sem, milyen beosztású munkatársakat bocsátanak el.