2011. május. 27. 15:43 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 27. 15:28 Itthon

Csaknem háromszáz gyanúsított az iregszemcsei "cégtemető" ügyében

Közokirat-hamisítással gyanúsít mintegy háromszáz embert az iregszemcsei "cégtemető" ügyében a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság.

A nyomozás megállapítása szerint egy iregszemcsei férfi több mint 160 céget vett át korábbi tulajdonosaitól, és székhelyét Iregszemcsére jegyezte be - mondta Máté Dezső, a TMRFK bűnügyi osztályvezetője. A társaságokat két közvetítő "hajtotta fel", és legtöbb esetben ugyanaz az ügyvéd nyújtotta be az iratokat a cégbíróságra.

A cégek többsége adóssággal terhelt volt, és az átadás után rövidesen felszámolás alá kerültek - mondta az alezredes. Több gazdasági társaság esetében sikerült bizonyítani azt, hogy az okirat-hamisítás mellett sikkasztást is elkövettek, a cégek korábbi tulajdonosai ugyanis elmulasztották átadni a cégvagyont, és sajátjukként rendelkeztek vele - tette hozzá. 

A közhiteles cégnyilvántartásba így valótlan adatok kerültek be; fiktív adásvétel történt. A nyomozás adatai szerint volt olyan cég, amelynek több tízmillió forintos köztartozása volt. Az iregszemcsei férfi néhány százezer forintot kapott cserébe azért, hogy átvette a terhelt cégeket. A TMRFK a cégeket korábban képviselő személyeket és a közreműködő ügyvédet is közokirat-hamisítással gyanúsítja.

Az iregszemcsei "cégtemető" ügyében 2009-ben a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága kezdett nyomozást, de egy évvel korábban már az akkori APEH is felhívta a figyelmet az esetre. Egy követeléskezeléssel foglalkozó kft. 2009-es adatai szerint az iregszemcsei férfihoz 485 vállalkozás volt köthető, közülük 157-et saját néven, 84-et egy tulajdonában lévő kft.-n keresztül szerzett meg, 244 cég tulajdonában további tíz vállalkozóval osztozott. Az APEH több vállalkozást is feljelentett, amelyek 2009-ben összesen 392 millió forintos adótartozást halmoztak fel.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.