2011. május. 09. 15:55 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 09. 16:11 Itthon

KDNP: az állam visszaveszi erőszak-monopóliumát

A KDNP szerint a polgárőrségről szóló törvény előtti egyenlőség tétele mindenkire vonatkozik, különbség és megkülönböztetés nélkül. Az állami erőszak-monopóliumot senki sem sajátíthatja ki magának.

A kereszténydemokrata Lukács Tamás szerint a polgárőrségről szóló törvény módosításával az állam visszaveszi erőszak-monopóliumát. A kormánypárti politikus hétfőn a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a törvény előtti egyenlőség tétele mindenkire vonatkozik,  különbség és megkülönböztetés nélkül. Az állami erőszak-monopóliumot senki sem sajátíthatja ki magának - fogalmazott.

Kiemelte: a módosítás, amelyről hétfőn szavaz a parlament, rögzíti, hogy büntetett előéletű személy nem lehet polgárőr, csak illetékességi területen belül járhatnak el a polgárőr egyesületek, és megállapodást kell kötniük a rendőrséggel. Hozzátette: sikerült olyan egységet és közös gondolkodást teremteni, hogy a pártok döntő többsége, egy kivételével, mind felsorakozott amögé, hogy a jogalkotónak nem mutogatni, nem grasszálni kell Gyöngyöspatára, hanem "lezárni azokat az utakat", amelyek jogállami körülmények között megengedhetetlenek.

A kormánypárti képviselő ugyanakkor feltette a kérdést, miként volt lehetséges, hogy 2009 áprilisában olyan, Draskovics Tibor által előterjesztett módosítást fogadott el az akkori kabinet, amely lehetővé tette, hogy polgárőr büntetett előéletű személy legyen, hogy ne csak az illetékességi területen működhessenek a polgárőr egyesületek, illetve ezeknek az egyesületeknek nem kellett együttműködniük a rendőrséggel.

Hol volt ekkor Gyurcsány Ferenc? - kérdezte, hozzátéve:nehogy a volt kormányfő azt higgye, hogy az akkor elfogadott törvénymódosítással elkövetett bűnt enyhíteni lehet egymillió forinttal - mondta a KDNP-s politikus. Felszólította a volt miniszterelnököt, számoljon be, mit csinált azon a kormányülésen, ahol döntöttek erről a módosításról. Lukács Tamás szerint akkor lemondtak az állami erőszak-monopóliumról, s ez vezetett a gyöngyöspatai eseményekhez.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.