MTI Fotó: Beliczay László
Pintér Sándor belügyminiszter arról beszélt, hogy a közelmúltban a törvényesség látszatát keltve bontották meg a rendet több településen, a főszereplő Gyöngyöspatán és Hajdúhadházon is a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület volt. Az az egyesület akart rendet csinálni Gyöngyöspatán, amely a videofelvételek tanúsága szerint a saját soraiban sem tud rendet tartani - fogalmazott a belügyminiszter. Rámutatott: a Szebb Jövőért oda ment rendet csinálni, ahol erre nem volt szükség, mert január elseje óta mindössze 12 kis értékű tulajdon elleni bűncselekmény történt, megérkezésük nyomán azonban 17 esetben történt feljelentés. A probléma az, hogy ennek az egyesületnek van politikai háttere is, amely sajnos itt van a parlamentben, rendet hirdetve és rendetlenséget gerjesztve - mondta Pintér Sándor, aki kérte a képviselők támogatását a Btk. módosításához. Kijelentette: az ország csak akkor tud fejlődni, ha megfelelő rend, közbiztonság lesz.
MTI Fotó: Beliczay László
Volner János (Jobbik) a 12 lopási eset kapcsán azt mondta, a bűncselekmények egy része ki sem derül, mert az emberek nem bíznak a rendőrségben, nem is fordulnak minden problémájukkal a testülethez. Méltatlannak nevezte tömegverekedést emlegetni, amikor "nyolcvan felfegyverzett cigány félholtra ver négy magyart" és bírálta a köztévének a Gyöngyöspatán történtekről bemutatott híradásait. Schiffer András (LMP) irányukban helyesnek ítélte a kormány beharangozott lépéseit, ugyanakkor jelezte, hogy a botrány kipattanásáig a kormányzat "távcsővel figyelte" ezt a helyzetet. Egy demokratikus erő sem tud a történtekből hasznot húzni - mondta, hangsúlyozva: rend akkor lesz, ha világos erkölcsi rend van.
MTI Fotó: Beliczay László
Harangozó Tamás (MSZP) felidézte, hogy egy éve érdeklődött a Szebb Jövő Polgárőr Egyesületről, akkor a kormány azt mondta, nincsenek jogi eszközei ellene. Úgy fogalmazott, a miniszterelnök a "vér kicsordulását várta", hogy megszerezze a többség támogatását a Btk.-módosításhoz. Kövér László közbelépését kiváltva bírálta a házvezetést is, amiért nem tett semmit, amikor Vona Gábor (Jobbik) gárdamellényben ment a parlamentbe. Kijelentette, a zárolt 35 milliárd forint visszaadása és átfogó cselekvési terv nélkül nem lehet hosszú távú eredményeket elérni.
MTI Fotó: Beliczay László
Rendet kell teremteni - mondta a fideszes Lázár János, aki hangsúlyozta, frakciója támogatja, hogy az állam fel tudjon lépni azokkal szemben, akik káoszt akarnak. Szerinte a Jobbik hasznot akar húzni a Gyöngyöspatán történtekből, védi a "neonáci, szélsőséges egyesületet". Harangozó Tamás felszólalására felvetette: miért nem emelt szót, amikor 2006-ban neonácik masírozhattak a Hősök terén, illetve, amikor magyarok szemét lövette ki a kormány.
LMP: merre van a kiút?
MTI Fotó: Beliczay László
Gyöngyöspata kapcsán Schiffer András azt hangsúlyozta: a demokratikus politikai erőknek a tűzoltás során együtt kell működniük, de aztán azzal kell foglalkozni, hogyan lehet felszámolni a vidék cserbenhagyottságát. Békehadtest-programok elindítását szorgalmazta az etnikai típusú feszültségek feloldására. Pintér Sándor azt hangsúlyozta, törvények vannak, amelyeket mindenkinek be kell tartania. A megoldáshoz nem kell külföldi segítség és külföldi sajtó - hangoztatta, megjegyezve: a kormány szándéka, hogy közfoglalkoztatással mindenkinek kenyeret adjon.
MSZP: társadalmi párbeszédet
Érdemi társadalmi párbeszéd folytatását, valóságos megoldásokat kért a kormánytól Tóbiás József (MSZP) pr-fogások és kommunikációs trükkök helyett. Bírálta a kormány adópolitikáját, amely szerinte a gazdagokat helyzetbe hozta, a szegényeket mélyebbre taszította. Rétvári Bence államtitkár szerint a képviselő szelektíven emlékszik az elmúlt egy évben történtekre, majd hosszú felsorolásban ismertette az eddigi kormányzati intézkedéseket.
KDNP: az oktatás és a munkahelyteremtés a megoldás
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője szintén Gyöngyöspatával foglalkozott. Mint mondta, egyrészt vannak deviáns életformát élő családok, akik lopnak, verekszenek, és vannak, akik erre rossz választ adva viszontfélemlítéssel válaszoltak, de a rendőrség mindkét irányban fellép. Megjelentek szerinte politikai érdekek is, amelyek negatív kép kialakításában érdekeltek az országról. Mint mondta, bízik abban, hogy a rendőrség megoldja a rövid távú feladatokat, hosszabb távon az oktatás és a munkahelyteremtés adhat megoldást.
Pintér Sándor jelezte, a válaszokat például az önvédelem kiterjesztésével is keresi a kormány, amely a közfoglalkoztatásról még ebben a félévben dönthet.
Jobbik: aggályos Btk.-módosítás
MTI Fotó: Beliczay László
Balczó Zoltán (Jobbik) védelmébe vette a Szebb Jövőért Egyesületet, amely, mint hangsúlyozta, törvényes keretek között működik, együtt akar működni a rendőrséggel, a közbiztonságért akar tenni. A gyülekezési jogra hivatkozva azt mondta, a Btk.-módosítás alkotmányellenes lesz. Szerinte a kormány, jobboldali kötődése miatt bánik másképp a Szebb Jövőért Egyesülettel, és megbénítja a társadalom immunrendszerét.
Pintér Sándor leszögezte: ha egy polgárőrség nem működik együtt a rendőrséggel, abból anarchia lesz. A Ház négyötödös többséggel - az ügy súlyához méltatlan tárgyalási keretet bíráló Jobbik ellenszavazataival - megszavazta a házszabálytól eltérést a kormány Btk.-módosítást kezdeményező javaslatánál, így annak tárgyalása és zárószavazása is még hétfőn lezajlik.