Stabil az üvegipar helyzete Orosházán
Az orosházi üvegipari vállalkozásoknál napjainkban is mintegy 700-an találnak maguknak munkát, s a cégek a város helyiadó-bevételeinek a nyolcadát adják - mondta Dancsó József (Fidesz) polgármester vasárnap Orosházán, az üveggyár építésének 50. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen és emléktábla-avatáson.
Hozzátette: az üvegipar Orosházán az évek során jelentős ágazattá nőtte ki magát, szinte nincs olyan család a városban, amelyik ne kötődne valamilyen formában az ágazathoz. A polgármester felidézte, hogy ötven évvel ezelőtt kezdődött meg az orosházi üveggyár építése, s azóta a város az ország üvegipari fellegvárává vált.
Az öblösüveggyár ötven évvel ezelőtt építése akkori áron 530 millió forintba került, s azért került Orosházára, mert a környéken földgázt találtak. A fejlesztés következő állomásaként pedig 1,1 milliárd forintért síküveggyár is épült 1974-ben a városban. Végül pedig 1988-ban az amerikai Guardian-Europa 30 millió dolláros befektetésével, zöldmezős beruházásként új floatüveg-gyár is létesült, akkor még a Magyar Üvegipari Művekkel közös beruházásában.
Az orosházi üveggyártás az évek alatt több egységre bomlott. A floatüveg-gyártás 1992-ben került teljesen amerikai tulajdonba. Az öblösüveg-gyártás pedig 1995-ben az amerikai Owens-Illinois konszern érdekeltségéhez csatlakozott. Még ugyanabban az évben a régi gyár síküveg-feldolgozó egységéből alakult meg a 100 százalékban magyar tulajdonú OROSházaGLAS Kft.
Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára köszöntő beszédében a munka ünnepére is utalva a termelőmunka fontosságát méltatta. Termelő- és alkotó munka nélkül nem lehet falut, várost, országot működtetni, nélküle a társadalom, és a családok sem tudnak megélni - hangoztatta az államtitkár.