Máig vannak olyan, a csernobili katasztrófával összefüggő magyar iratok, amelyeket még mindig nem lehet megismerni. Az 1986-ban harminc évre titkosított iratok egy részének minősítését még mindig nem oldották fel - írja az Index.
A nyilvánosság és a kutatók elől is rejtve őrizgetik még ma is a csernobili katasztrófát követő magyar kormányülések jegyzőkönyveit és az egykori egészségügyi minisztérium 1986-os anyagait - olvasható az Index cikkében.
A tavaly áprilisban hatályba lépett új titoktörvény arra kötelezte a Magyar Országos Levéltárat, hogy 2011. december 31-ig jegyzékbe foglalja azokat az általa kezelt, a törvény hatályba lépése előtt titkosított adatokat, amelyeknek minősítését idáig nem oldották fel. Ha elkészül a jegyzék, a levéltárnak kezdeményeznie kell a minősítések felülvizsgálatát. A levéltár munkatársa szerint a jegyzékbe foglalás munkája már folyik, és a Csernobillal kapcsolatos anyagok szerepelnek a visszaminősítésre váró iratok jegyzékében.
A Csernobilról szóló titkos magyar iratok egy része feltehetően nem a Magyar Országos Levéltárban van, hanem még mindig az eredeti gazdájánál vagy annak jogutódjánál. A Nemzeti Biztonsági Felügyeletnek sincs információja arról, hogy hol és milyen mennyiségű minősített adat létezik ebben a témában. A Nemzeti Biztonsági Felügyelet az Index megkeresésére azt írta: Csernobillal kapcsolatos iratok ügyében nem érkezett hozzájuk megkeresés konkrét adat megjelölésével.