A Hősök teréről a Parlament felé indultak szombat délelőtt 11 órától a - kormánytiltás ellenére - részben egyenruhában demonstrálók. A tiltakozók a kormány intézkedései, így a szolgálati nyugdíjkorhatár emelése ellen tüntetnek, addig, amíg meg nem állapodnak. Este ezért újabb demonstrációt helyeztek kilátásba, fáklyás menetük után. A tűzoltók délelőtt az Andrássy úton és a Parlament körüli sétájukon a tűzcsapokat nyitogatták. Délután feltűnt Gyurcsány Ferenc egy közeli rendezvényen, ahol azt ismételgette: "Vádolom Orbán Viktort!"
Füstbombák röpködtek szombat délelőtt és kora délután az Andrássy úton, főleg tűzoltók dobálhatták őket - jelentette a hvg.hu tudósítója. A tűzoltók kinyitották az útmenti tűzcsapokat, amelyeket a szolgálatban lévő rendőrök zártak el utánuk. A Nagymező utcánál már a tűzoltókat megelőzve a tűzcsapoknál álltak a szolgálatban lévő rendőrök, velük beszélgetni kezdtek a tűzoltók, és barátságosan magyarázzák nekik, hogy értük tüntetnek. A hvg.hu videójában látható, hogy a rendőrök nem akadályozták meg a tűzcsapok megnyitását.
Az MTI szerint szombat délelőtt az Andrássy út Oktogon és Opera közötti szakasza egy időre teljesen füstbe borult, a megnyitott tűzoltócsapokat a rendőrök lezáratták, de például a Nagymező utcánál sokáig ömlött a víz az utcára. A Bajcsy-Zsilinszky út és az Opera között minden tűzcsaphoz egy-egy rendőrt állítottak. Végül a menet elért az Alkotmány utcába, a Parlament közelébe.
Este fáklyás felvonulással folytatódott a demonstráció - a területet, a Parlament környékét - rendőrök biztosították. A Parlament mellett mintegy háromtucatnyian maradtak a demonstrálók sátra mellett "éjszakai virrasztásra".
Újabb demonstrációt ígérnek
A fáklyás menet után újabb nagyszabású demonstrációt helyeztek kilátásba a rendvédelmi szakszervezetek vezetői. Ezt arra az esetre ígérték, ha 15 napon belül nem sikerül megállapodniuk jogaik védelméről a kormánnyal.
Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke a tűzoltóknak, rendőröknek és börtönőröknek Parlament épülete körül tartott fáklyás felvonulása után azt mondta az MTI szerint: ha nem jutnak megállapodásra a kormánnyal, "még nagyobb szabású megmozdulást" tartanak. Arra kérte a rendvédelmi dolgozókat, hogy kedden, amikor az Országgyűlés rendészeti bizottságának tagjaival tárgyalnak, támogassák őket a jelenlétükkel az Országház épülete előtt.
A délutáni események
A Kossuth térre azonban fél háromig nem mentek ki a tüntetők, hanem az Alkotmány utcában demonstráltak több ezren - jelentették tudósítóink. Délután fél három körül éppen a "Kossuth Lajos azt üzente, elfogyott a regimentje..." kezdetű dalt énekelte a tömeg. A rendezők arra kérték az újságírókat, korrekten számoljanak be az eseményekről, és emlékeztettek rá, hogy ők nem randalíroztak az Andrássy úton, mint ahogy azt az egyik "naprakész tévé" állította (nem a HírTV - ezt külön hangsúlyozták).
A szervezők felolvasták az Afganisztánban szolgáló magyar katonák levelét is, amelyben szolidaritásukról biztosították a kint szolgálók a pesti demonstrálókat. Ezután a menet megkezdte az Alkotmány utcából a Kossuth térre vonulást. Ott a Parlament körül mentek egy kört, majd visszatértek az Alkotmány utcába. Rendbontás nem történt - a füstölgő flakonok használata viszont továbbra is kísérte a demonstrációt, izgalmas fényviszonyokat biztosítva a fotóriportereknek.
A tűzoltó-szakszervezet vezetői felszólították kollégáikat, ne használjanak jelzőeszközöket. Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke azt kérte, tegyék el a demonstrálók a tűzoltóbaltákat, mert az ombudsmani hivatal jelen lévő képviselői szerint fegyvernek minősülnek, és emiatt eljárás indítható a tüntetők ellen. Egy tűzoltó védőfelszerelésén az volt olvasható: Kolontáron, Edelényben viselhettünk - most miért nem?
Ellenőrzik a tűzoltók öltözőszekrényeit?
Visszatérve a kiindulóhelyszínre, a szervezők arra kérték a felvonulókat, hogy minden saját videót tegyenek fel a Youtube-ra, hogy ne lehessen azt mondani: ez a rendezvény nem történt meg. Az is elhangzott, hogy a rendezők információi szerint ellenőrzik a tűzoltók öltözőszekrényeit a demonstráció idején, hogy kiderítsék: ki viselt védőfelszerelést a tüntetés alatt. (Utóbb kiderült, valóban vizsgálatot rendelt el Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője. Még később kiderült, hogy volt ugyan rovancs, de nem törtek fel zárt öltözőszekrényeket, ezt a Fővárosi Tűzoltóság szóvivője mondta.) Ám szintén szombat a rendőrség azt közölte: jogsértések történtek a szombati demonstráció idején, amelyeket most vizsgálnak ki.
A felvonuló rendőrök egyik szóvivője megköszönte a rendezvény biztosítását a kollégáknak, egyben kifejezte rosszallását amiatt, hogy nem engedték a szolgálatban lévő rendőröknek, hogy kék szalaggal fejezzék ki szolidaritásukat. A hvg.hu tudósitója előtt álló két rendőr egyetértően bólogatott.
A börtönőrök képviselője szerint kétezer fegyőr jött el a szombati tüntetésre.
Gaskó szerint a civilek aggódva figyelnek
A szakszervezeti vezetők bejelentették: addig folytatják hétfőn megkezdett tüntetéssorozatukat, amíg a kormánnyal meg nem állapodnak jogaik védelméről - írta az MTI. A rendezvényen felszólaló Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint a civilek "aggódva figyelik" a rendvédelmi dolgozókat, együtt éreznek velük és támogatásukról biztosítják őket. A transzparenseket és szakszervezeti zászlókat lobogtató egyenruhások a beszédek közben (a belügyminiszterre utalva) többször azt skandálták, hogy "Pintér, takarodj!" - írta az MTI. A távirati iroda szerint a tömeg délután fél öt után oszladozni kezdett, ezt a hvg.hu jelenlévő tudósítója nem erősítette meg. Lehet, hogy ritkult a sokaság, de számottevően nem csökkent a kintlévők száma, amit a szervezők 15 ezer főre becsültek előzőleg.
Két kisebb csapat a Kossuth tér környékén
A Kossuth tér közelében két másik kisebb csapat is feltűnt: az egyiket a délután hármas szeánszukra készülő Gyurcsány-hívők alkották, ők dél környékén talán harmincan lehettek.
A másik az Alkotmány utcai színpad mögött gyülekező, Nagy-Magyarországgal díszített dzsekiben lévő motorosok voltak. Később be is mondták a szervezők, hogy a gój motorosok is csatlakoztak a rendezvényhez.
Gyurcsány vádol az örökmécsesnél
Gyurcsány Ferenc végül délután öt óra körül beszélt a Batthyány-örökécsesnél, párezres hallgatósága előtt. A volt kormányfő minden főbb gondolatát azzal vezette be: "Vádolom Orbán viktor és kormányát". A volt miniszterelnök a Magyar Demokratikus Charta rendezényén bírálta többek között a sajtószabadsággal és a művészeti élettel kapcsolatos legutóbbi kormányzati döntéseket.
A délelőtti indulás előtt
Délelőtt 11 előtt már különböző egyenruhások, hivatásos tűzoltók, rendőrök voltak a Hősök terén – jelentette korábban a hvg.hu tudósítója. Régóta hangolódtak rá az eseményre – ez jól látszott, hiszen performanszokkal készültek, illetve transzparensekkel jöttek ide. Volt, aki koporsót hozott, mások feliratokkal tiltakoztak. A 35 éves szolgálati idő ellen tüntetnek, és megkérdőjelezik a kormány által számukra felvázolt életpálya-modellt is.
A kormányzatot, illetve a Fideszt bíráló felirat is látható, Lázár János Audiját mutatva: „Nem luxust akarok, biztos megélhetést” felirattal. A hatvanéves tűzoltókra vonatkozó transzparens is feltűnt. Kiszámítható jövőt akarnak a tiltakozók – ez is kiderült.
Koporsó a börtönőröknél
Mivel a belügyminiszter korábban megtiltotta, hogy a rendvédelmisek a tüntetésen egyenruhát viseljenek, a tűzoltók többségén fehér póló vagy láthatósági mellény, a rendőrökön kék színű dzseki, a vámosokon zöld sapka és póló van, hogy így különböztessék meg magukat. Az MTI szerint sok tűzoltó a tiltás ellenére bevetési, szolgálati egyenruhát visel, rajta zöld láthatósági mellénnyel. Börtönőrök koporsót tartanak a vállukon, fekete zászlókat lobogtató társaik veszik körül őket.
A tömeg a Hősök teréről 11-kor indult el az Andrássy úton. A menetet erős rendőri készültség kísérte, ami azért is érdekes, mert a tüntetők között is vannak rendőrök. A tűzoltók gyakorlatilag folyamatosan demonstráltak, demonstrálnak részben a Kossuth téren, részben a Hősök terén, hiszen a Parlament előtt pénteken kezdődtek a tiltakozások - ahogy erről korábban már beszámoltunk. Ez nem az első szakszervezeti demonstráció az elmúlt napokban a Hősök terén. A hvg.hu tudósítói egy héttel korábban az európai érdekképviseletek demonstrációján találkoztak többek között a magyar rendvédelmi szakszervezetek képviselőivel is.
Az LMP és a Jobbik a tüntetők mellett
"A nemzeti együttműködés kormánya beintett az érdekvédőknek. Az LMP szolidaritását fejezi ki a tüntetőkkel, és képviselteti magát a demonstráción" - közölte az ellenzéki párt szombati közleményében.
A Jobbik teljes mértékben jogosnak tartja a rendvédelmi dolgozók követeléseit; az ellenzéki párt szerint méltatlan az a helyzet, amelyet a kormány a közszolgálatban az elmúlt év során teremtett.
A miniszterelnökség közleménye
A tüntetésekre reagálva Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az alábbi szöveggel adott ki közleményt szombaton: "A hétfői napon az Országgyűlés egy olyan új alaptörvény elfogadására készül, amelyre minden magyar ember büszke lehet, és amely képes lesz arra, hogy megvédje hazánkat az olyan súlyos politikai bűnöktől, mint amilyeneket a Gyurcsány-korszak kormányai követtek el. A Széll Kálmán Terv intézkedéseivel pedig le fogjuk győzni az államadósságot, így Magyarország és a magyar emberek élete is jelentősen könnyebbé fog válni."