2011. február. 24. 20:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 24. 20:08 Itthon

A pedagógusoknak is van javaslatuk, mi kerüljön az új alkotmányba

A Pedagógusok Szakszervezete annak ellenére, hogy az alkotmányozási folyamatot nem tartja összeegyeztethetőnek a nyitott, demokratikus, a társadalmi igényeket feltáró és kompromisszumra törekvő törvénykezéssel – szükségesnek tartotta elkészíteni azokat a javaslatokat, amelyeknek beépítését az új alkotmányba fontosnak tartja.

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) alkotmányban rögzítené a tanszabadságot, s álláspontja szerint az új alaptörvénynek biztosítania kell az egyenlő bánásmód követelményének maradéktalan érvényesülését.

A szakszervezet szerint az új alkotmánynak biztosítania kell az egyenlő bánásmód követelményének maradéktalan érvényesülését, a nemek közötti egyenlőség deklarálását, és tiltania kell minden hátrányos megkülönböztetést, garantálnia kell továbbá a gyermek mindenekfelett álló érdekének megvalósítását. A Pedagógusok Szakszervezete elengedhetetlennek tartja továbbá, hogy az új alkotmányban garantálják a gondolat-, a lelkiismeret- és vallásszabadságot, továbbá, hogy ehhez kapcsolódóan az alkotmány mondja ki az állam és az egyház következetes szétválasztásának elvét. 

A Pedagógusok Szakszervezete szükségesnek tartja az alkotmányban rögzíteni a tanszabadságot, a tanítás szabadságát, a tanuláshoz való jogot, melynek központi eleme, hogy gyermeke neveltetéséért elsősorban a szülő tartozik felelősséggel - írták. 

Kitértek arra is, hogy a szülő jogosult és köteles vallási meggyőződésének megfelelően megválasztani a gyermekének adandó nevelést. Az állam kötelessége olyan ellátórendszereket működtetni, amelyek segítik a szülőt abban, hogy gyermeke nevelésével kapcsolatos kötelezettségét teljesíteni tudja. Az állam kötelezettsége annak garantálása, hogy legyen olyan ellátórendszer, amelyet a szülő igénybe tud venni gyermekének neveléséhez. Ezért az állami, illetve önkormányzati feladatellátás keretében nyújtott szolgáltatásoknak jórészt ingyenesnek kellene lennie, továbbá az e fenntartói körbe tartozó nevelési-oktatási intézmények nem kötődhetnek egyetlen valláshoz vagy világnézethez sem.

A Pedagógusok Szakszervezete javaslatait megküldte a parlamenti pártok frakcióvezetői részére, valamint a Magyar Tudományos Akadémia elnökének, az Országgyűlés elnökének és a köztársasági elnöknek.

A szakszervezet egy másik állásfoglalásában kitér arra is, hogy parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezik Lázár János fideszes frakcióvezetőnél, az önkormányzati közoktatási intézmények egyházak részére történő átadásának kérdéskörében. A PSZ szerint a tavaly júniusban elfogadott közoktatási törvénymódosítás veszélyeztetheti a helyi önkormányzatok közoktatás-szolgáltató tevékenységét. A jogszabály megváltoztatása ugyanis megkönnyítette az önkormányzati intézmények egyházak részére történő átadását azáltal, hogy - a módosítás előtti rendelkezésektől eltérően - az átadó helyi önkormányzat nem köteles öt évig az állam részére visszafizetni az átvett intézménybe járó gyermekek, tanulók után az egyház részére járó kiegészítő hozzájárulás - gyermekenként 230 ezer forint – összegét.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.