2011. április. 03. 12:14 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 03. 13:41 Itthon

Lendvai: jogokat, jogorvoslati lehetőségeket szűkítenének a kormánypártok

Lendvai Ildikó szerint a kormánypártok alkotmánytervezete szűkíti az állampolgárok jogait, jogorvoslati lehetőségeit, és a jelenleginél kevesebb ellátást biztosítana számukra.

A szocialista politikus vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az alaptörvény nemcsak a politikáról, a történelmi jelképekről, hanem az emberek mindennapi életéről is szól. Kifogásolta, hogy az új alkotmány lehetővé tenné az egykulcsos adózás, az állami nyugdíjrendszer és az egyenlőtlen - az élettársakat és a kisjövedelműeket hátrányosan érintő - családtámogatási rendszer "bebetonozását", hiányzik belőle a szolidaritás eszméje, valamint az öregségi ellátáshoz fűződő jog.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a Fidesz-KDNP alkotmánytervezetében nem szerepel a társadalombiztosítás fogalma, valamint arra is, hogy anyaság, betegség, fogyatékosság, özvegység, árvaság és önhibán kívül bekövetkező munkanélküliség esetén az indítvány - a jelenlegi alaptörvénytől eltérően - nem a megélhetéshez szükséges ellátást, hanem törvényben meghatározott támogatást biztosítana.

Az MSZP korábbi elnöke és frakcióvezetője kifejtette: a magzati élet korlátozás és időhatár nélküli védelme az abortusztörvény szigorításához vezethet, és akár az "esemény utáni" tabletta használatát is szabályozhatják.

Beszélt arról is, hogy az új alkotmány csak a határon túli magyarságért viselt felelősségről szól, a felelősség a határon belül élőkért hiányzik belőle, helyette azt mondja ki: mindenki felelős önmagáért. Azt, hogy a szociális intézkedések mértékét törvény "a közösség számára hasznos tevékenységéhez" is kötheti, úgy értékelte: az állam csak akkor ad segítséget, ha a kérvényezőt arra méltónak találja.

A kormánypárti alkotmánytervezet Lendvai Ildikó szerint megalapozza, hogy rendkívüli állapot idején a nagykorú férfiakat katonai szolgálatra hívják be, míg a jelenleg hatályos alkotmány - lelkiismereti okból - polgári szolgálatra is lehetőséget ad. Kitért arra, hogy a kormánypárti tervezet köztulajdonnak minősíti a helyi önkormányzatok tulajdonát, de hiányzik belőle az a megkötés, hogy az állam az önkormányzati tulajdont tiszteletben tartja.

Kifogásolta azt is, hogy az állampolgárok csak kimutatható jogsérelem esetén fordulhatnának az Alkotmánybírósághoz, a bíróságok pedig az ítéletek meghozatalakor nemcsak a jogot, hanem az állam gazdasági érdekeit is figyelembe vennék. Úgy fogalmazott: "Kormányon nem örültem neki, de természetesnek tartottam, hogy a tűzoltók bírósági ítélettel megkapják az elmaradt túlórapénzt, hogy a kismamák megkapják az elmaradt juttatást. Többé ezek az ítéletek nem születhetnének meg, mert nyilván ellentmondanak az állam gazdaságossági szempontjainak".

Kérdésre válaszolva Lendvai Ildikó közölte: nem ismeri a Petrétei József vezette igazságügyi minisztérium 2006-os alkotmánytervezetét, azt az MSZP és a frakció sem tárgyalta. Azzal kapcsolatban, hogy a dokumentum megszüntette volna a legfőbb ügyész interpellálhatóságát, amit a szocialisták tavaly elleneztek, elmondta: valóban nem értenek egyet ezzel, és ha a munkaanyag a képviselőcsoport elé került volna, "hétszentség", hogy ezt a passzust kiveszik belőle. Szintén kérdésre közölte: az MSZP nem a népszavazáshoz ragaszkodik, hanem ahhoz, hogy az új alaptörvény elfogadásához ne legyen elegendő egyetlen kétharmados parlamenti többség akarata. Hozzátette: az igazságügyi tárca öt évvel ezelőtti javaslata az alkotmányozáshoz négyötödös többséget írt volna elő, amit elfogadhatónak tart.

A nemzeti konzultációról úgy vélekedett: a kérdőívekről lemaradt a szociális jogok szűkítésére, a határon túli magyarok választójogára vonatkozó kérdés, és csak egy olyan szerepelt rajtuk, ami vitát váltott ki, a gyerekek után járó szavazati jog. "Jobban tisztelem a fideszes kollégákat, mintsem hogy egy percig is feltételeztem volna, hogy ezt a jogi idiotizmust komolyan gondolják. (...) Nem gondolom, hogy a Fidesz ilyen blődlit, intellektuális hibát követett volna el. Látom viszont a morális hibát: hogy szórakoznak velünk, hülyének néznek. Ez volt az első morális hiba. A másodikat pedig miniszterelnök úr követte el, amikor lerasszistázta az egész országot, hanyagul odavetve, hogy szerinte az emberek azért nem feleltek igennel a gyerekek választójogára, mert Magyarországon nem szeretik a cigányokat" - mondta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.