Egyre kevesebben kérnek menedéket Magyarországon
Valószínűleg a korábbiaknál szigorúbb szabályok és határellenőrzések miatt csökken a Magyarországon menedéket kérő külföldiek száma. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) 44 ipari országot vizsgált, ahol a felmérés szerint tavaly 5 százalékkal csökkent a menedéket kérők száma egy év alatt. Ehhez képest Magyarországon sokkal jobban, 47 százalékkal esett vissza a kérelmek száma.
Az UNHCR adatai szerint a vizsgált országokban 2010-ben is szerb állampolgárok kérték a legtöbb menekültstátuszt. Az általános trenddel szemben nálunk 73 százalékkal csökkent a Szerbiából érkezők száma. A Menedék- Migránsokat Segítő Egyesület szociális programvezetője szerint a csökkenésnek részben az lehet az oka, hogy Magyarországon tavaly április környékén szigorúbb lett a rendszer.
Szász Ildikó a Független Hírügynökségnek elmondta: korábban ha elfogtak egy illegális bevándorlót, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnak lehetősége volt arra, hogy a menedékkérőket átvigye egy olyan befogadóállomásra, ahonnan a külföldieknek szabad kijárásuk van. Ezzel szemben a mostani szabályok szerint az illegális bevándorlók ellen azonnal megindítják a kitoloncolási eljárást. Erre az időre a külföldieket egy úgynevezett idegenrendészeti őrzött szállásra viszik, amely teljesen zárt és nem lehet elhagyni, vagyis olyan, mint egy fogda. Eközben beadhatják a menedékkérelmet, de mivel annak elbírálása akár 12 hónapig is elhúzódhat, a külföldieknek akár egy teljes évet kell eltölteniük bezárva, ráadásul a végén el is utasíthatják a kérelmet, vagyis így is hazatoloncolhatják őket. Emiatt sokan meg sem próbálnak menekültstátuszt kérni - mondta Szász Ildikó.
A szerbiai menedékkérők számának jelentős csökkenése a szakember szerint annak is köszönhető, hogy a szerb-magyar határ mindkét oldalán jelentős fejlesztések történtek. Szigorították az ellenőrzéseket, vagyis a korábbiaknál jóval nehezebb most átjutni. A Menedék Egyesület szerint egyébként állampolgárságtól függetlenül egyre kevésbé vonzó célpont Magyarország. Azok egy része, akik eséllyel adhatnának be menedékkérelmet, azért nem teszik meg, mert nem akarják fogdában kivárni a hosszú eljárás végét, és nem akarnak nálunk letelepedni. Inkább vállalják a kitoloncolást, hogy legközelebb egy másik, jellemzően nyugat-európai országban próbálkozhassanak újra. A változások miatt az illegális bevándorlók útvonala is módosul, így egyre kevesebben utaznak át Magyarországon, kockáztatva a lebukást.