MSZP: 3000 állást veszélyeztet az energetikai törvények módosítása
Az MSZP szerint háromezer munkahelyet sodort veszélybe az energetikai tárgyú törvények két héttel ezelőtti módosítása, amely - mint Józsa István országgyűlési képviselő hétfőn sajtótájékoztatón elmondta -, egy jól működő energetikai iparág megszűnéséhez, a hazai szén-dioxid-kibocsátás és Magyarország földgázfüggőségének növekedéséhez vezethet.
Az ellenzéki politikus azt mondta: a kormánypárti többséggel elfogadott jogszabályváltozás a kapcsoltenergia-termelés megszűnését eredményezheti, noha az a magyar energetika legkorszerűbb és leghatékonyabb iparága, amelynek köszönhetően - a kapcsolt átvételi rendszerrel - hetvenöt városban újult meg a távfűtés, elősegítette továbbá a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését.
Józsa István hangsúlyozta, hogy a kapcsoltenergia-termelés mintegy háromezer embernek biztosít munkát, az ő megélhetésüket azonban a kormánytöbbség a kát-rendszer július elsejei megszüntetésével ellehetetleníti. Fölvetette azt is, hogy a változások miatt a távhőtermelés több városban alapjaiban ellehetetlenül, az importfüggőség pedig erősödik. Szólt arról is, a tények ellentmondanak a kormány érvelésének, amely szerint a kát-rendszer igazságtalan mértékben emeli meg a villamos energia árát.
Végezetül feltette a kérdést: "miért kell törvényi szabályozással tönkretenni egy iparágat, veszélyeztetni a meglévő munkahelyek ezreit? Lehetséges, hogy a romokon új tulajdonosok szeretnének megjelenni?"