Balog Zoltán: a rendőrség figyel Gyöngyöspatára
A rendőrség nem engedi, hogy "félkatonai szervezetek kihívást intézzenek az állam kizárólagos joga ellen" - írja a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár közleményében.
A rendőrség fokozott figyelemmel kíséri a gyöngyöspatai eseményeket, és minden törvényes eszközt bevet annak érdekében, hogy a bűnözést és az önbíráskodást megakadályozza - közölte Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hétfőn az MTI-vel.
Balog Zoltán azt követően juttatott el közleményt az MTI-hez, hogy találkozott a Gyöngyöspatai Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökével, Farkas Jánossal, aki az elmúlt hetek gyöngyöspatai történéseiről tájékoztatta. "A jogállam saját, hatékony eszközeivel megvédi állampolgárait, egyben mindent elkövet, hogy a becsületes emberek biztonságát garantálja. A rendőrség nem engedi, hogy félkatonai szervezetek kihívást intézzenek az állam kizárólagos joga ellen" - olvasható a közleményben.
Balog Zoltán kitért arra is, hogy a belügyminiszter felkérést kapott a miniszterelnöktől akcióterv kidolgozására, amellyel ezt a kizárólagos jogot tovább erősítheti azokkal szemben, akik "önös politikai érdekből ezt a jogot megkérdőjelezik, ellene szervezkednek". Az államtitkár az üggyel kapcsolatban beszélt a település polgármesterével és helyi egyházi vezetőkkel is, akiket biztosított a rendőrség fellépéséről a bűncselekmények és az önbíráskodás ellen - olvasható a közleményben.
A Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai március elejétől csaknem három héten át járőröztek a 2.800 lakosú Gyöngyöspatán, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt. A Jobbik helyi vezetője, Juhász Oszkár az MTI-nek korábban azt mondta: azért járőröznek, mert sok bejelentést kaptak vagyon elleni bűncselekményekről, garázdaságról, zaklatásról, s a bűncselekmények mögött helyi cigányokat sejtenek.
A Jobbik március 6-án - a rendőrség becslése szerint mintegy ezer ember részvételével - demonstrációt tartott a Heves megyei településen. Vona Gábor, a párt elnöke ez alkalomból úgy fogalmazott, hogy "magyarpárti tüntetést" tartottak a községben. A járőröző polgárőrök március 17-én hagyták el a Heves megyei települést; mint közölték, áprilisban Hajdú-Bihar megyében, Hajdúhadházán kívánnak hasonló tevékenységet folytatni.