Itthon hvg.hu 2011. március. 15. 15:59

Sokezres tömeg tüntetett a sajtószabadságért

Több ezer embert gyűlt össze az Erzsébet híd pesti hídfőjénél, ahová délután négy órára hirdették meg immár harmadik demonstrációját az Egymillióan a sajtószabadságért elnevezésű, nyolcvanezer tagot számláló Facebook-csoport és civil kezdeményezés, amely a Fidesz-KDNP által elfogadott médiatörvény bírálatára alakult

Munkatársunk helyszíni jelentése szerint több ezer ember gyülekezik a Szabad sajtó útján, a fővárosi Erzsébe híd pesti hídfőjénél a sajtószabadság mellett kiálló tüntetésen.

A hangszórókból az 60-as évek, az "emberarcú kádárizmus" slágerei szólnak - jelentette tudósítónk. A demonstrálók közül többen transzparenst tartanak a kezükben, olyan feliratokkal, mint "A Fidesz méltatlan 1848 szelleméhez", "Sajtószabadság, Egyenlőség, Nagy Testvér", illetve a "Felisút"-tá alakított "Felcsút" felirat.

Nagyítás-fotógalériánk az ünnepi eseményekről. - Kattintson a képre!
Stiller Ákos

A sajtószabadság melletti tüntetésen egy 12 pontból álló röplapot osztogatnak a szervezők, amelyen a médiatörvény bírálata szerepel. A rendezvény műsorvezetője, Csákányi Eszter szerint a rendszerváltás óta ez a legnagyobb civil tüntetés. Ezt követően Kulka János színművész lépett a színpadra, s közölte, az elmúlt húsz évben ilyen összehangolt támadás nem volt a közintézmények rendszere ellen.

Őt Schilling Árpád rendező követte, aki úgy fogalmazott, a médiatörvény azt üzeni, a független szabad polgár nem partner, hanem probléma. A civilek nevében azt mondta Schillling, hogy helyet kérnek a tárgyalóasztalnál.

Ezt követően a magyar demonstrálókkal szolidaritást vállaló frankfurti, New York-i, és bukaresti nyilatkozatok következtek, majd az Európa Kiadó zenakar vezetője, Menyhárt Jenő adott elő egy dalt.

 

Az író-újságíró Lángh Júlia kapott szót, aki elmondta, volt rendszerváltás. "Ne engedjünk a 89-ből!" - mondta. Szerinte a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség jelszavai kellenek az alkotmányba. Lángh a gyöngyöspataiakkal vállalt szolidaritásról számolt be. A szabadság mindennek az alapja, még ha nem is lehet megenni, nem is lehet befűteni vele - fejtegette. Nem akarunk kiíratkozni Európából - jelentette ki Lángh.

Egy szűk csoport írja újra az alkotmányt, pedig ahhoz széles konszenzus kell - mondta a mikrofonhoz lépő Istvánffy András, a 4K! Y generációs mozgalom koordinátora, aki szerint éppen azok lopják most el szabadságunkat, akik korábban küzdöttek érte. Akik odafent nem ismerik az alázatot, el fognak bukni - fogalmazott Istvánffy.

Szeles András egyetemista beszédében azt mondta: "nekünk kell a választás joga". Azt is követelte, hogy senki ne kérdőjelezze meg a médiatörvény bírálóinak a hazafiságát.

Stiller Ákos

Lengyelország vezető napilapjának, a Gazeta Wyborczának a főszerkesztője, Adam Michnik lépett a mikrofonhoz. A lap korábban nyíltan szolidaritást vállalt a médiatörvénnyel szemben a magyar sajtóval. 1989-ben mindannyian megszabadultunk a kommnizmustól - mondta beszédében Adam Michnik. A kommunisták kozmopolitának bélyegeztek és idegen hatallmak embereinek tartttak bennünket - idézte fel a főszerkesztő. Az antipolitika révén maradtunk szabadok, folytatta Vacláv Hável szavaival. 1989 után megjelent országainkban a demagógia és a xenofóbia, mondta.

Adam Michnik
Stiller Ákos

A mai európai unióban nincs helye a cenzúrának, s örülök, hogy Orbán Viktor kormánya megpróbált a médiatörvény ügyében kompromisszumot találni - mondta Michnik, aki szerint ha valaki megsemmisíti a média szabadságát, az a demokráciát semmisíti meg. Győzni fogunk - mondta végül Michnik.

Hirdetés