2011. március. 10. 20:21 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 20:10 Itthon

Eljárást indít Nagy-Britannia és Magyarország ellen egy csalással gyanúsított brit

Kártérítés céljából jogi eljárást készül indítani Nagy-Britannia és Magyarország ellen egy brit állampolgár, akit - üzlettársával együtt - néhány hónapig fogva tartottak Magyarországon.

Michael Turner és üzlettársa, Jason McGoldrick egy marketing-vállalkozást működtetett Budapesten. Miután a cég 2005-ben csődbe ment, azzal gyanúsították meg őket, hogy 134 ügyfelet csalárd módon 18 ezer fonttal (5,8 millió forint) megkárosítottak. A brit hatóságok 2009 novemberében kiadták Turnert és McGoldricket Magyarországnak, ám szabadon engedésükért a két család folyamatos politikai és sajtókampányt folytatott, több fórumon kifogásolva fogvatartásuk körülményeit. Turner és McGoldrick - akiket a BBC megfogalmazása szerint "17 hétig egy volt KGB-börtönben tartottak fogva, per nélkül" - végül tavaly márciusban szabadult, és haza is utazhatott Nagy-Britanniába.
   
A BBC csütörtöki beszámolója szerint Turner most jogi eljárásra készül a brit és a magyar kormány ellen, kártérítést követelve. Turner a BBC-nek azt mondta, hogy napi 23 órán át tartották bezárva egy 6x3,5 méteres cellában, négy másik őrizetessel együtt, és hetente egyszeri zuhanyozást engedélyeztek számára. Hozzátette: szabadulása után súlyos lábfájdalmai voltak, és járni sem tudott rendesen a testmozgás hiánya miatt. Michael Turner ügyét felkarolta a külföldön jogi eljárás alá vont briteket segítő, Fair Trials International nevű szervezet. A csoport csütörtöki közleménye szerint a magyar hatóságok által kibocsátott európai letartóztatási parancsot - amelynek alapján Turnert és társát a brit hatóságok kiadták - "túl korán" érvényesítették, az ügy olyan szakaszában, amikor a vizsgálat még folyt, és még nem volt vádemelési döntés.
   
Lord William Dartmouth, aki az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) színeiben képviseli a Délnyugat-Angliában lakó két brit választókörzetét az Európai Parlamentben - e párt fő programja a brit EU-tagság feladása -, kijelentette, hogy Turner édesapjának nagy feltűnést keltő kampánya és az ügynek szentelt kiterjedt médiafigyelem "kétségtelenül nyomást gyakorolt a magyar hatóságokra". A két brit gyanúsított rokonai és barátai a brit parlament és a londoni magyar nagykövetség előtt is többször tüntettek, és internetes kampányt is folytattak Turner és McGoldrick szabadon engedéséért.

Hirdetés