2011. február. 17. 19:16 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 17. 19:14 Itthon

Mesterházy: két nap alatt két vereséget szenvedett el a kormány

Az MSZP elnöke szerint a médiatörvény kényszerű módosítása után a kormány két napon belül újabb vereséget szenvedett el azzal, hogy a korábbi tervekkel szemben mégsem Magyarországon rendezik meg az Európai Unió keleti partnerségi találkozóját. A szocialista pártelnök az MTI-nek azt mondta: a döntés erős és egyértelmű diplomáciai üzenet a kormány számára.

Hajdu Márton, a magyar EU-elnökség szóvivője csütörtökön jelentette be, hogy elhalasztják az Európai Unió május 27-re tervezett keleti partnerségi csúcstalálkozóját, és a rendezvényt az év második felében, a lengyel EU-elnökség alatt tartják meg.

A döntés egyenes következménye a Fidesz-kormány politikájának, a külvilággal folytatott "szabadságharcának", a médiatörvény körüli konfliktusoknak, és annak, hogy a kormánypártok "hatalmi törekvéseiket szolgáló" alkotmány elfogadására készülnek - reagált a hírre Mesterházy Attila az MTI-nek.

Hozzáfűzte, a magyar soros elnökség csak akkor lehet sikeres, ha a kabinet a belpolitikában is követi az EU közös értékeit, egy demokratikus országban ugyanis elképzelhetetlen, hogy egy politikai erő rendszerváltást hirdetve próbálja bebetonozni hatalmát. Mint mondta, a kormány nemzetközi megítélése az elmúlt időben érezhetően romlott, és annak javítása csak úgy képzelhető el, ha a jövőben partnerségre és nemzeti egységre törekszik, például az alkotmányozásban.

Bakos Piroska elnökségi szóvivő a döntést korábban úgy kommentálta: Magyarország azt nem kezeli presztízskérdésként, a keleti partnerségi találkozónak nem lenne értelme, ha a vele egy időben tartandó fontos nemzetközi rendezvények miatt csak kevés résztvevő érkezne. Közölte: a csúcstalálkozó elhalasztásáról Orbán Viktor miniszterelnök egyeztetett Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével, az Európai Bizottsággal és Lengyelországgal.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.