A parlament előtt a zavargások ártatlan elítéltjeit felmentő törvény
A "semmisségi" törvény nem vonatkozna a bizonyíthatóan erőszakos cselekedetek miatt elítéltekre.
Balsai István, a 2006. őszi rendőri intézkedéseket vizsgáló miniszterelnöki megbízott törvényben mondaná ki: "a 2006. szeptember 18. és október 24. között, a Magyar Köztársaság területén, a tömegoszlatásokhoz kapcsolódóan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak, rongálás, illetve garázdaság miatti elítélések, továbbá a bíróság hatáskörébe tartozó rendzavarás, garázdaság és veszélyes fenyegetés szabálysértése elkövetésének megállapításai semmisnek tekintendők, amennyiben az elítélés vagy a megállapítás alapját kizárólag rendőri jelentés, illetőleg rendőri tanúvallomás képezte". Az első fokon eljárt bíróság hivatalból, legkésőbb 2011. október 23-áig mondaná ki az ítéletek semmisségét.
Az első fokon eljárt bíróság az ügyész indítványára, vagy az érintettek kérelmére semmisnek nyilváníthatja a tömegoszlatással közvetlen összefüggésben elkövetett más bűncselekményeket is - például rágalmazás, becsületsértés - továbbá a bíróság hatáskörébe tartozó szabálysértés miatti elítélést vagy megállapítást a kérelem beadásától számított 60 napon belül. A pozitív szabályozás ugyanakkor nem vonatkozna azokra, akiknek más bizonyítékok igazolják, hogy valóban erőszakos cselekményeket követtek el.
A törvény indoklása szerint "2006 őszén a tömegmegmozdulások, illetőleg tüntetések felszámolására történő hivatkozással kivezényelt rendőri egységek a főváros közterületein, nem egy esetben üzlethelyiségeiben elfogott személyekkel szemben nagy számban foganatosítottak jogtalan intézkedéseket". Az elfogottak egy részét az elfogás vagy előállítás során — gyakran válogatás nélkül — indokolatlanul vagy aránytalanul, brutálisan bántalmazták, őket emberségükben megalázták, majd 72 órás őrizet után előzetes letartóztatásba helyzeték. Számos példa támasztja alá, hogy a gyakran csak "rossz időben, rossz helyen" lévő áldozatok ellen, az eljárást utólag is igazolandó, hamis rendőrségi tanúvallomások alapján indult eljárás.
A javaslat célja - olvasható az indoklásban -, hogy erkölcsi és jogi elégtételt nyújtson mindazoknak, akiknek csorbultak emberi, polgári és politikai jogaik, illetve a tisztességes eljáráshoz való joguk; továbbá hogy "visszaadja az igazságszolgáltatás jogszerűségébe vetett társadalmi bizalmat, és helyreállítsa a 2006 őszi utáni eljárások során súlyosan megbillent demokratikus és jogállami egyensúlyt".A javaslat arra törekszik, hogy a terheltek, illetve a szabálysértési eljárás alá vont személyek mentesüljenek a semmissé nyilvánított elítélések egyéb jog- és vagyoni hátrányai alól is - áll az indoklásban.