2011. február. 02. 11:07 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 02. 11:05 Itthon

A Fidesz mellett az MSZP is változtatna a képviselők javadalmazásáról szóló törvényen

Molnár Csaba szerint a kormánytöbbség tavaly nyáron hirdette meg a kétmillió forintos fizetési plafont a közszférában, "ezzel szemben kormánypárti képviselők olyan kormányzati megbízásokat kaptak, amellyel jövedelmük - egy kiskaput kihasználva - meghaladja ezt a limitet".

Fideszes képviselők mellett a szocialista Molnár Csaba is kezdeményezte az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvény módosítását szerdán - derül ki a parlamenti honlap adataiból.

Az érintett jogszabály megváltoztatni javasolt - most hatályos - paragrafusa rendelkezik arról, hogy a miniszterelnöki, miniszteri tisztséget betöltő, államtitkár vagy kormánymegbízott parlamenti képviselő kizárólag az alapdíj 100 százalékára jogosult; az a kormánybiztos vagy miniszterelnöki megbízott képviselő, aki - nyilatkozata szerint - költségtérítésben (költség átalányban) részesül, ennek összegével csökkentett mértékű választókerületi pótlékra jogosult.

Szijjártó Péter és Ágh Péter a felsorolást kiegészítené a miniszterelnöki biztos képviselővel, akiből jelenleg egy van, maga az egyik előterjesztő, a kormányfő szóvivője. Molnár Csaba megfogalmazásában úgy szólna a szabályozás, hogy miniszterelnöki, miniszteri vagy államtitkári tisztséget betöltő képviselő kizárólag az alapdíja 100 százalékára jogosult és ha a képviselő kormánymegbízotti, kormánybiztosi, miniszterelnöki biztosi vagy miniszteri biztosi tisztséget tölt be, és ezért díjazásban részesül, javadalmának az alapdíj 100 százalékát meghaladó részéből a díjazás összegét le kell vonni. 

Ehhez az ellenzéki honatya hozzátenni javasolja azt is: az a képviselő, aki a kormány irányítása alatt álló szervtől - nyilatkozata szerint - személygépjármű-használatban, mobiltelefon-használatban részesül, annak piaci értékével, aki pedig költségtérítésben részesül, annak összegével csökkentett mértékű választókerületi pótlékra legyen jogosult.

Molnár Csaba javaslata indoklásában kitér arra: a kormánytöbbség tavaly nyáron hirdette meg a kétmillió forintos fizetési plafont a közszférában, "ezzel szemben kormánypárti képviselők olyan kormányzati megbízásokat kaptak, amellyel jövedelmük - egy kiskaput kihasználva - meghaladja ezt a limitet". Mint írja, az országgyűlési képviselő kormánybiztosok és miniszterelnöki biztosok a képviselői javadalmazásuk mellé államtitkári illetményt (997 ezer forint) is kaphatnak díjazásként, míg a miniszteri biztos képviselők helyettes államtitkári illetményre (748 ezer forint) lehetnek jogosultak.

A korábbi szabályozás logikája az volt, hogy ha egy képviselő állami vezetői tisztséget tölt be, és ezért fizetést kap, akkor képviselőként csak alapdíjat kaphat. A törvényjavaslat ezt a kívánalmat érvényesíti az új tisztséget betöltőkkel szemben is - áll az MSZP-s indítvány indoklásában. A képviselői alapdíj a mindenkori köztisztviselői illetményalap hatszorosa, azaz jelenleg 231 ezer 900 forint.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?