2011. január. 25. 19:10 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 25. 18:49 Itthon

A lézerközpont a szegedi önkormányzat és az SZTE legnagyobb közös projektje

Több projektben is együtt dolgozik a szegedi önkormányzat és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a jövőben; a legnagyobb közös munka az ELI-projekt lesz - közölte a keddi, városházi tanácskozást követően Botka László (MSZP) polgármester és Szabó Gábor rektor. A projekt kapcsán azt mondták, hogy van némi késés, de az még kezelhető.

A város polgármestere az MTI-nek kifejtette: a következő időszak legsürgetőbb feladata a szuperlézer-központ (Extreme Light Infrastructure - ELI) teljes dokumentációjának beadása, melyre mintegy fél év van. A működés beindításának végső határideje 2015, ez azt jelenti, hogy 2013-ra le kell hívni a forrásokat. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, a dokumentációt a legkésőbb 2011 közepén be kell adni.

Megfeszített munka lesz, de a város előre dolgozott és elkészültek a szabályozási tervek, így megkezdődhet a konkrét tervezés - tette hozzá Botka László. A beruházás 65 milliárd forintból valósul meg, 55 milliárdos uniós támogatással. Ehhez kapcsolódóan a jövőbeni tervek közé tartozik az ELI körüli infrastruktúra fejlesztése is. A városvezető azt mondta, a 2011-es év az építkezés éve lesz, melyben több szempontból is érintett az egyetem.

Folyatódik a szegedi belváros rehabilitációjának második üteme. Az első ütem végére kiépült az infrastruktúra a tervezett 12 milliárdos klinikai központhoz, ezzel támogatva az egyetem fejlesztését. A második ütemben a felújított, Dugonics téri központi rektori épület környéke szépül meg. Kiépül az úgynevezett Tudás sétány, mely a burkolatba épített fényforrásokkal köti össze az egyetemi épületeket. A munkálatok júniusban elkezdődnek. A tervek szerint a város ezt továbbfejlesztve - ha az egyetem épületeinek felújítását vállalja - a környezet szebbé tételét végzi el.

Szintén közös munkával megkezdődik a szegedi Csodák Palotája, az Agóra építése; ez egy 4000 négyzetméteres közművelődési-kulturális és ismeretterjesztő intézmény lesz, amely a legmodernebb eszközökkel a szegedi tudományok eredményeit mutatja majd be. Ide költözik az önkormányzat gyermekintézménye, a Százszorszép Gyermekház, az egyetem Informatóriumot épít, ahol a különböző világszenzációkat mutatják be, beköltözik továbbá az Informatika Múzeum, és látványlaborok létesülnek.

Az egyetem tervei szerint a hosszas előkészítés után az év közepén megkezdődik a klinikai központ és a sürgősségi betegellátó osztály (SBO) építése is. Szabó Gábor rektor hangsúlyozta: az egyetem eltökélt abban, hogy megépüljön az új klinikai komplexum. A 265 ágyas kórház, valamint a sürgősségi betegellátó nemcsak egy épület lesz, hanem egy új orvosszakmai koncepció is, mely a régió betegellátását jelentősen javítja majd. Az egészségügyi centrum teljes együttműködésben épül meg a várossal - tette hozzá a rektor.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.