2011. január. 20. 14:01 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 20. 14:00 Itthon

Csalás miatt négy évet kapott egy volt szentesi pap

Csalás és más bűncselekmények miatt jogerősen négy év börtönbüntetéssel sújtotta csütörtökön a Szegedi Ítélőtábla Horeftosz Kristófot, a Magyar Ortodox Egyház Szentesi Egyházközségének egykori parókusát, aki jelenleg is szökésben van.

Az 1981-ben pappá szentelt férfi ellen 2000. október 31-én nyújtott be vádiratot az ügyészség, a vele szemben meghozott elsőfokú ítéleteket azonban kétszer is hatályon kívül helyezték. A vádlott az eljárás során ismeretlen helyre távozott, 2003-ban adtak ki ellene elfogatóparancsot, ami eddig nem vezetett eredményre. A vádlott 1998 decemberéig a szentesi Szent Miklós Magyar Ortodox Egyházközség parókusaként tevékenykedett.

Bár az egyházközség nem rendelkezett önálló jogi személyiséget igazoló hivatalos nyilvántartásba-vétellel és adószámmal, Horeftosz Kristóf 1994 és 1997 között egyházi tulajdonú ingatlanok felújítására és karbantartására különböző összegeket vett fel a művelődési tárcától. A férfi 1991-ben létrehozta a Szent Miklós Alapítványt, 1993-ban pedig céget alapított. A vádlott a vállalkozás és a civil szervezet könyvelését is rendkívül hiányosan vezette, s tetemes adóhiányt halmozott föl. 

A vádlott a vállalkozása nevében különböző pénzintézetektől egyre nagyobb összegű kölcsönöket vett fel. Hitelkérelme pozitív elbírálása érdekében a bankokhoz többször is valótlan könyvelési adatokat tartalmazó zárómérleget nyújtott be. A hiteleket kezdetben határidőre visszafizette, később elmaradozott a törlesztéssel, és kötelezettségeinek csak újabb hitelek felvételével tudott eleget tenni. A bíróság ítélete szerint a férfi az OTP Banktól, valamint a Szentesi Hitelszövetkezettől már abban a tudatban vett fel kölcsönt, hogy tisztában volt azzal, a pénzt nem fogja tudni visszafizetni. 

Előfordult, hogy a vádlott az üzleti partnerei felé sem teljesítette fizetési kötelezettségeit. Egy cégtől halasztott fizetéssel cukrot vásárolt, azt ismeretleneknek értékesítette, az áru ellenértékével – mintegy 15 millió forinttal – azonban adósa maradt a sértettnek. Egy másik vállalkozástól homokot és bányakavicsot szerzett be, szintén halasztott fizetéssel, a számlákat ekkor sem egyenlítette ki, az építőanyag nagy részét a nyomozó hatóság azonban a vállalkozás telephelyén lefoglalta. 

A férfi cége ellen 1998. december 18-án indult felszámolási eljárás, a vádlott ezt követően – bár erre már nem lett volna joga – értékesítette a vállalkozás két teherautóját, és meghosszabbított egy bérleti szerződést, ezzel részben meghiúsítva hitelezői anyagi követelését. A táblabíróság a vádlottat hatrendbeli csalás, tizenötrendbeli adócsalás, egy rendbeli csődbűntett, ötrendbeli jogosulatlan gazdasági előny megszerzése és egyrendbeli hitelezési csalás bűntettében, valamint
kétrendbeli számviteli fegyelem megsértése vétségében mondta ki bűnösnek.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.