2011. január. 17. 12:42 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 17. 13:39 Itthon

Újabb feljelentések születhetnek a filozófusok ellen

Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos közölte: már a birtokában vannak azokkal a filozófuspályázatokkal kapcsolatos iratok, amelyek ügyében átfogó vizsgálatot indított. A fideszes politikus hétfőn az MTI-nek úgy nyilatkozott: elképzelhető, hogy újabb büntetőfeljelentés születik. Időközben számos tiltakozás látott napvilágot, amely a filozófusok elleni támadás politikai indíttatása miatti felháborodásnak adott hangot.

A Magyar Nemzet múlt héten írt arról, hogy átfogó vizsgálatot indít Budai Gyula azoknak a több mint 400 millió forint közpénzt felemésztő filozófiai pályaműveknek az ügyében, amelyeknek "ellentmondásaira" a napilap cikksorozatban hívta fel a figyelmet. A kormánybiztos hétfőn az MTI-nek felidézte, január elején feljelentést tett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Filozófiai Kutatóintézete és a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) közötti hetvenmillió forintos támogatási szerződés miatt. Elmondta ugyanakkor, hogy a többi, csaknem félmilliárd forintos összegű pályázattal kapcsolatos iratokat - így például szerződéseket, számlákat - is bekérte, s ezek már a birtokában vannak. Mint fogalmazott, elképzelhető, hogy ezek ügyében is büntetőfeljelentés fog születni, mert "nagyon érdekes dolgokat találtunk a külsős megbízási díjakkal kapcsolatban". Példaként párizsi vonatjegyet és 800 ezres szállodaszámlát említett a politikus, aki szerint "óriási visszaélések" történtek.

A Budai Gyula által tett feljelentéssel összefüggésben a rendőrség múlt pénteken azt közölte az MTI megkeresésére, hogy eljárást folytatnak hűtlen kezelés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen. A rendőrség tájékoztatása szerint már tavaly ősszel eljárást indítottak az ügyben, de - mint Horváth Katalin Fanni, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője fogalmazott - vizsgálják az ezzel kapcsolatos, azóta érkezett feljelentés tartalmát. További információkkal a nyomozás érdekeire való tekintettel nem szolgáltak.

A filozófusokat ért támadások és vádaskodás ellen tiltakozik a "Hagyják abba a filozófusok rágalmazását!" nevű  Facebook-csoport, melyet a Modem, a debreceni Modern és Kortárs Művészeti Központ igazgatója, Kósa Lajos fideszes polgármester korábbi tanácsadója indított. Gulyás maga is filozófus, a megvádolt Vajda Mihály tanítványa. Gulyás korábban levélben tiltakozott a Magyar Nemzet vádjai ellen - írta korábban a Hírszerző. „Tiltakozunk a jelentős magyar filozófusok ellen indult, alpári hangvételű sajtótámadások miatt! A ténybeli valótlanságoktól és tévedésektől hemzsegő, prekoncepciózus szövegek közlése olyan súlyos károkat okoz a magyar kultúrában, amelyek miatt erkölcsi kötelességünk ilyen módon is kifejezni megdöbbenésünket” – olvasható abban a felhívásban, amit a múzeumigazgató, Gulyás tett közzé a Facebookon. A mozgalomnak már több tucat tagja van, nagyrészt fiatal filozófusok, kritikusok csatlakoztak a csoporthoz.

Foglalkozott a támadással több írásában a Galamus-csoport is, amelynek egyik cikke szerint „a Filozófiai Intézet kutatóival szemben indított talicska-vádak hihetetlenül átlátszóak és nevetségesek. Egy vádiratként benyújtott papírlap fénymásolata (nagyjából ebben merült ki a „dokumentáció”) semmiképp sem elég ahhoz, hogy az olvasók aznap elbizonytalanodás nélkül beszéljék meg a barátaikkal: Te, képzeld, van már bizonyíték arra, hogy ezek loptak! – És mi az? – Hát a feljelentő feljelentése. Ott van, fénymásolatban, a lapban.”

Heller Ágnes a Magyar Narancs múlt csütörtökön megjelent számában olvasható interjújában felhívta a figyelmet arra: a Magyar Nemzet a cikke címében - "Félmilliárdot kutattak el Hellerék" - az ő nevével jelölte az állítólagos "hálózat" ténykedését. Leszögezte: "a pályázatok vezetői között vannak barátaim és vannak, akiket egyáltalán nem ismerek, vagy legfeljebb csak távolról". A pályázatok elbírálása kapcsán azt mondta, nem a jelentkezők dolga eldönteni, hogy a témájuk egybevág-e a kiírással, hanem azoknak, akik erről határoznak. Ha a pályázatot elfogadják, akkor a jelentkezőkre már csak egyetlen kritérium vonatkozik: az, hogy teljesítették-e, amit vállaltak - tette hozzá.

A Magyar Nemzet több számában is foglalkozott a filozófuspályázatok ügyével, azt állítva, hogy hat pályamunkával összesen csaknem félmilliárd forinthoz jutott hozzá a Gyurcsány-kormány idején a Radnóti Sándor, Heller Ágnes, Vajda Mihály, Gábor György és Geréby György alkotta filozófusi kör. A napilap azt írta, hogy a Magyar Bálint akkori oktatási miniszter által létrehozott és felügyelt NKTH pályázatain 2004-ben és 2005-ben olyan, filozófusok által beadott pályázatok nyertek, amelyeket tartalmi okok miatt vissza kellett volna utasítani. Kitért arra: a 2005-ös Jedlik Ányos-program keretében egy Heller Ágnes vezette konzorcium 53,9 millió forintot nyert el; a pályázat bírálóbizottságának és a nyertes alapítványnak is tagja volt Bacsó Béla.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?