Népszabadság: különös mélygarázsterv a Belvárosban
Különös módon „gondoskodna” a Belváros legpatinásabb utcáinak részprivatizációjáról az V. kerület - írja a Népszabadság. Az Új Városközpont alá a lap szerint a beruházó úgy építhetne mélygarázst, hogy 99 éves üzemeltetési jogát később tulajdonjogra válthatná egy most még homályos törvényi lehetőséggel.
A szerződés a Népszabadság szerint egy többszintes mélygarázs építésére vonatkozna, érintve a Bécsi utca Szervita tér és Harmincad utca közti szakaszát, a Deák Ferenc utca, valamint a Kristóf tér egyegy részét. Aki pedig mindezt birtokba veheti, az a Csipak Acquisitions cégcsoport érdekeltségébe tartozó Immobilia Real Estate Development Kft. Az V. kerületi Fashion Street-beruházást is jegyző ingatlanvállalkozó, Csipak Péter a területen szeretné megvalósítani az Új Városközpont nevű fejlesztését, a korábban megvett épületek lebontásával. A három ház védettségét az V. kerület lobbizásának köszönhetően a nyáron szüntette meg az előző Fővárosi Közgyűlés - teszi hozzá a lap.
Csakhogy a terveket és a kivitelezéshez asszisztáló önkormányzatot a Népszabadság szerint számos bírálat érte az UNESCO világörökségi tanácsadó cége, az ICOMOS, a nemzetközi és a hazai építészszakma, valamint civil szervezetek részéről. Az új, többfunkciós épületegyüttes és a tetejére álmodott üvegzeppelin szétzúzná a történelmi belváros architektúráját, veszélyeztetve a világörökségi címet - állítják a lap szerint, amely hozzáteszi, hogy a közelmúltban Tarlós István főpolgármester neves építészeti tanácsadói is arra kérték Rogán Antalt: álljon el a beruházás támogatásától.
E bizonytalan helyzetben adna a Belváros zöld utat a városközpont alá épülő, a megállapodás-tervezetben alépítményként is nevesített mélygarázsnak. A köztulajdonú alépítményrészt a beruházó 99 évre viszszabérelné, kizárólagosan üzemeltetné, majd a tulajdonjogát is megszerezhetné. Ezzel együtt pedig akár a szóban forgó utcarészeket is birtokba vehetné. Jóllehet a szerződés rendelkezik az önkormányzati tulajdonjog folytonosságáról, több pontja is előrevetíti az esetleges vagyonvesztést. A kerület lényegében elveszítheti a szóban forgó közterületek feletti forgalomtechnikai és üzemeltetési kontrollját, emellett engedélyezi az önkormányzati és a magántulajdonú „ingatlanrészek terepszint alatti összeépítését”, a mélygarázs egészéről pedig kimondja, hogy az „egy építményegységet képez”. Magyarul: egyetlen teleknek tekinti. Ennek tulajdonjogához juthatna tehát a beruházó - írja a lap.