2010. december. 29. 13:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 29. 13:46 Itthon

Orbánék Kínát is bevonnák az államadósság rendezésébe

Felmerült annak ötlete, hogy a magyar adósságfinanszírozásba a kormányzat bevonná Kínát – erősítette meg az Indexnek adott interjújában Fellegi Tamás fejlesztési miniszter. Kínával a Malévről is tárgyalnak.

„Matolcsy Györggyel teljesen harmonikus az együttműködésem, semmilyen probléma nem tapasztalható” – mondta az Indexnek adott interjújában Fellegi Tamás fejlesztési miniszter. Hangsúlyozta, hogy az általuk vezetett tárcák között pont annyi szakmai súrlódás van, amennyi minden tárca között, és ebben semmi dráma vagy rendkívüli dolog nincsen.

A médiaszabályozással kapcsolatban Fellegi elmondta: mint minden jogi szabályozás, a médiatörvény is „elsősorban lehetőségeket fogalmaz meg, amit egy általunk még nem ismert gyakorlat fog tartalommal kitölteni”.

Az interjúban szóba kerültek a magyar-orosz tárgyalások is. Fellegi közölte: az orosz fél egyrészt a legerőteljesebben az energetikai kérdésekre koncentrál, ezen belül is a hosszú távú stratégiai kérdéseket érintő ügyekre. „Ezek a Szurgutnyeftegaz tulajdonrésze a Molban és a paksi bővítés. Illetve ami még hamarosan itt lesz, az a 2015-ben lejáró hosszútávú gázvásárlási szerződés kérdése. Az oroszok a saját szempontjukból azt tartják fontosnak, hogy ezt minél később, 2015-höz minél közelebb tárgyaljuk. Mi viszont hangsúlyoztuk, hogy számunkra fontos, hogy a téma minél előbb, legkésőbb a kormányzati ciklus közepén napirendre kerüljön” - mondta.

Arra a kérdésre, hogy tekinthetjük-e az oroszokkal folytatott tárgyalások lehetséges töréspontjának a Szurgutnyeftyegaz-Mol ügyet, a miniszter azt felelte: ha a tárgyalások esetleg nem vezetnének eredményre a későbbiekben, akkor mondhatjuk csak azt, hogy ez a téma töréspontnak bizonyult. Fellegi elárulta: az oroszokat kivásárolnák a Molból, s szerepet szánnának az államnak a most az E.On által végzett gáz-nagykereskedelemben is.

Egyúttal megerősítette, hogy felmerült annak ötlete, hogy a magyar adósságfinanszírozásba a kormányzat bevonná Kínát. „Az október 31-i sanghaji csúcstalálkozón a kínai miniszterelnök vetette fel, hogy szívesen látna stratégiai pénzügyi együttműködést Magyarország és Kína között, beleértve a kínai állam esetleges részvételét magyarországi finanszírozásban. Ezt a magyar miniszterelnök kedvezően fogadta, és ezzel ki is jelölte a két delegáció közötti tárgyalás egyik irányát” – mondta Fellegi, hozzátéve: az még a tárgyalások kérdése, hogy milyen technikával lehet biztosítani a kínai szerepvállalást. „Ha megszületik a döntés, hogy ők magyarországi finanszírozásban részt vállalnak, annak számos technikája, formája és nagyságrendje lehet a projektfinanszírozástól az államadósság finanszírozásáig” – tette hozzá.

Elárulta azt is, hogy konkrét projektekről tárgyaltak a kínaiakkal. Így például arról, hogy a kínai vasútügyi minisztérium és a MÁV közös munkacsoportot hoz létre, amely megvizsgálja, hogy a magyarországi vasútfejlesztésekben szerepet vállalhatnak-e a kínai vállalatok. Sőt, a Malévról is tárgyaltak. „Tisztáztuk velük, milyen hazai feltételeknek, európai uniós elvárásoknak megfelelően lehet tulajdonrészt szerezni a társaságban” – fogalmazott a miniszter.

Az interjú végén Fellegi Tamás elmondta: egyetért a kormányzati intézkedésekkel, beleértve a magán-nyugdíjpénztári ügyben, az alkotmánybírósági ügyben, a Költségvetési Tanács ügyében és a médiaügyben hozott döntéseket is.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.