2010. december. 21. 05:32 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 22. 11:49 Itthon

Az ellenzék elutasította a sztrájktörvény módosítását

Kara Ákos (Fidesz), az indítvány egyik előterjesztője szerint a sztrájktörvény módosítása nem tiltja a munkabeszüntetést. Mindhárom parlamenti ellenzék elutasította a Fidesz képviselői által kezdeményezett törvény-módosítást.

A törvényjavaslat expozéjában úgy fogalmazott, az indítvány tiszteletben tartja a sztrájkhoz való jogot, nagyobb biztonságot nyújt a társadalom számára, és csökkenti a jogbizonytalanságot.

Hangsúlyozta: az a céljuk, hogy az elégséges szolgáltatásoknak pontosabb megfogalmazása legyen, és valóban szülessen erről megállapodás a munkaadó és a szakszervezetek között.

Kara Ákos kiemelte, az érdekképviseletek fontos feladatot látnak el, de figyelembe kell venni a mindennapi élet szempontjait is, a közösség valamennyi tagjának élethez szükséges alapvető igényeit.

Tájékoztatása szerint azt kezdeményezik, hogy a még elégséges szolgáltatások mértékét és feltételeit törvény állapíthassa meg, ennek hiányában azonban a sztrájkot megelőző egyeztetésen kellene egyezségre jutnia a munkaadónak és a szakszervezeteknek.

Hozzátette, ha ez nem sikerül, a munkaügyi bíróság öt napon belül dönt a még elégséges szolgáltatásokról. A döntés ellen lehet fellebbezni, amit újabb öt nap alatt bírálnak el.

Nem volt egyeztetés

Az MSZP, az LMP és a Jobbik vezérszónoka is úgy vélekedett, hogy alkotmányos aggályokat vet fel a sztrájkhoz való jog korlátozása, továbbá kifogásolták a javaslat körülményeinek a tárgyalását is. Mindhárom vezérszónok hiányolta a törvényjavaslat előtti egyeztetést.

Jelenlegi formájában az MSZP, az LMP és a Jobbik frakciója sem támogatja Kara Ákos és Kontur Pál törvénymódosítási javaslatát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.