Mit tegyen, ha beszakad ön alatt a jég? - Minden a jég veszélyeiről
Egyre több vízterület fagy be a hideg miatt, de a jégréteg még vékony, nem elég ahhoz, hogy bárkit is elbírjon - figyelmeztet a veszélyre a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság.
A jég a vastagságától függően terhelhető. A vízirendőrök szerint 4 centiméter vastag jégréteg elbír egy felnőttet, 8 centiméter vastag pedig már egy több fős csoportot is. 12 centi vastag jégen lehet szánkózni, fakutyázni, egy 18 centiméter vastag jégréteg pedig már elbír egy személyautót.
A szabadvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha az kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog. Azonban még a biztonságosnak ítélt jégre is tilos rámenni éjszaka, korlátozott látási viszonyok között, járművel - a biztonságos munkavégzés kivételével -, kikötők és veszteglőhelyek területén, valamint a folyókon. Lékvágáskor jégmentessé vált területet legalább 50 méter távolságból felismerhetően meg kell jelölni.
Azonnal hasra kell feküdni
Egyedül nem szabad jégre menni, szorosan egymás mellett, nagy csoportban azonban szintén nem ajánlott a jégen tartózkodni, főként nem egy helyben ácsorogni. Gyanús ropogás, recsegés esetén azonnal hasra kell feküdni a jégre, hogy az minél nagyobb felületen legyen terhelve és meg kell próbálni a legközelebbi biztos pontot - partot, stéget - hason csúszva elérni. Ha valaki alatt beszakad a jég, az kapaszkodjon a szélébe és lábbal lökje magát a legközelebbi biztos pont felé. A partra érve száraz, meleg helyre kell menni. Mások felelőtlen mentésébe ne kezdjen senki, hanem hívjon segítséget.
Aki jégre menne, előbb érdeklődjön a rendőröktől, hogy alkalmas-e már a jég a téli sportokra.