2010. december. 13. 16:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 13. 16:21 Itthon

Nem sok telekadót fizet Orbán felcsúti ingatlanjai után

A miniszterelnöknek csak jelképes összeget kell fizetni felcsúti ingatlanai után - számol be az Ingatlanmenedzser.hu.

Öt nagyobb méretű belterületi ingatlana van Orbán Viktornak szűkebb hazájában, Felcsúton, de az adóterhelése elenyésző. Építményadót – más, ottani ingatlannal rendelkezőhöz hasonlóan - eleve nem kell fizetnie, mert az nincs, a telekadó már 2005 óta változatlan és várhatóan nem emelkedik – tudta meg az Ingatlanmenedzser. Felcsúton csúcsbeállítás történt 2006. december 30-án. Formálisan ugyanis ekkor került a kormányfő tulajdonába az az öt terület, amit később 50 évre ingyenesen átengedett a Felcsúti Utánpótlásért Alapítványnak. Az adófizetési kötelezettség azonban megmaradt.

Az öt éve érvényben lévő szabályok szerint Felcsúton három övezet létezik. Az I. övezetbe (pormentes úton megközelíthető, teljesen közművesített ingatlan) tartozó teleknél az ingatlan 1200 m2-es részére 80,- Ft/m2, az e fölötti részre 8,- Ft/m2 az adó. A II. övezetnél (csak két közmű van) a telek 1200 m2-es részére 50,- Ft/m2, az e fölötti részre 8,- Ft/m2, míg a III. övezetbe tartozó telek (nincs pormentes megközelíthetőség és közmű se) esetén: 8,- Ft/m2 az adó.

Orbán 2010-ben leadott vagyonnyilatkozata szerint a tulajdonába került ingatlanok belterületűek, de azt nem tudni, pontosan melyik övezetben vannak, feltehetően a harmadikban, mivel az alapítvány főleg sport célokra használhatja a területeket. Az önkormányzattól szerzett értesülésünk szerint az 1200 négyzetméternél nagyobb telkek eleve a legkisebb kategória szerint adóznak. A miniszterelnök nevén két ilyen is van ott (1463 m2, 1569 m2). A másik három sem apró (513 m2, 601 m2, 889 m2), azok is vélhetően a legkisebb, de maximum a közepes összegű telekadóval terheltek.

További részleteket az Ingatlanmenedzseren olvashat!

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.