Az előző kormány Ptk-ja alapján készül az új kormány polgári törvénykönyve
Az új polgári törvénykönyvet előkészítő bizottság elfogadta azokat a szempontokat, amelyek figyelembevételével a Ptk. további előkészítését a már elfogadott, de hatályba nem lépő 2009. évi törvény megoldásaihoz képest folytatják.
Az előző kormány által elkészített új Ptk.-t - amely 2010. május 1-jén lépett volna életbe - az Alkotmánybíróság a jogbiztonság sérelme miatt alkotmányellenesnek minősítette, ezért az nem lépett hatályba. Számos olyan kérdés van azonban, amelyben sürgető változásokra van szükség a minisztérium szerint.
Az új Ptk. előkészítésére Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter 2010. június 15-i hatállyal Székely Lászlót nevezte ki miniszteri biztosnak; az ő vezetésével elkezdődött az új Ptk. kodifikációs előkészítése 2010. júliusában.
A kodifikációs főbizottság azóta több tartalmi kérdésben határozott.
A főbizottság úgy döntött, hogy a gazdasági társaságokra vonatkozó, jelenleg külön törvényben szabályozott anyagi jogi szabályok is kerüljenek bele a Ptk.-ba. A bejegyzett élettársi kapcsolatokról szóló külön törvényben foglaltakon nem szükséges változtatni a bizottság szerint.
A testület szerint a nagykorú személyek cselekvőképességét érintő gondnokság szabályait úgy kell kialakítani, hogy az elfogadott, de hatályba nem lépett törvény minden olyan újítását (pl. előzetes nyilatkozat, támogatott döntéshozatal, cselekvőképesség korlátozása kizárólag ügycsoportok tekintetében, jogvédő szervezetek hivatásos gondnoki státusza stb.), amelyek valóban az érintettek érdekeit szolgálják, a készülő kódexbe át kell ültetni. Emellet szükségesnek látják a kétfokú gondnokság intézményének fenntartását, azzal a megszorítással, hogy nagykorú személyek csak más védelmi eszközök lehetőségeinek kimerültével, végső esetben helyezhetők cselekvőképességüket teljesen korlátozó gondnokság alá - áll az anyagban.
A Ptk. nem kíván túlmenni a fogyasztókra vonatkozó uniós eredetű magánjogi védelem határain. Az uniós szabályok közül is csak a hosszabb távon stabil és maradandó rendelkezéseket (így mindenekelőtt a tisztességtelen szerződéses kikötésekre, valamint a fogyasztói adásvételre vonatkozó teljesítési, kellékszavatossági és jótállási szabályok) kerülnek a készülő kódexbe, a többi rendelkezés a megújítandó fogyasztóvédelmi törvénybe kerül bele majd.
A főbizottság felkérte elnökét, hogy tegyen előterjesztést a kormánynak a bírósági felügyelet alatt vezetett telekkönyvekre vonatkozóan és kérje a kormány állásfoglalását az ügyben, tekintettel a döntés költségvetési, szervezeti és személyi konzekvenciáira is - döntött a főbizottság.
Az előkészítés további folyamatában a már elfogadott törvényszöveg-javaslatokat a társadalmi vita eredményessége érdekében folyamatosan közzé teszik a minisztérium honlapján.