2010. december. 02. 06:19 MTI/Népszabadság Utolsó frissítés: 2010. december. 02. 05:37 Itthon

A Népszabadság kész az AB-hoz fordulni a médiatörvény miatt

A Népszabadság szerint "a sajtószabadság ilyen mértékű korlátozása alkotmányosan nem indokolható".

Ha változatlan formájában fogadja el a parlament a médiaszolgáltatásokról és tömegkommunikációról szóló törvényjavaslatot, akkor a Népszabadság az Alkotmánybírósághoz (AB) fordul - írja a Népszabadság a csütörtöki számában a lap szerkesztőségének döntését ismertetve.

A Népszabadság úgy fogalmaz: "lapunk az Alkotmánybírósághoz fordul, ha ebben a formájában fogadná el a parlament a törvényt, mivel úgy gondoljuk, a sajtószabadság ilyen mértékű korlátozása alkotmányosan nem indokolható". A kilátásba helyezett szankció ugyanis rendkívül szigorú és aránytalan, mert egy 25 millió forintos bírság miatt egy médium működőképessége is veszélybe kerülhet - érvel a lap. A lap bírságolási lehetőségekkel kapcsolatban megjegyzi, hogy a 2011-es költségvetési törvényjavaslatban bírságként előirányzott 150 millió forint bevétel négyszerese az idei tervnek. 

A Népszabadság aggályosnak tartja azt, hogy az új Médiatanács túl általánosan megfogalmazott magatartási szabályok betartását kérné számon. Ezzel kapcsolatban a lap  az AB egy 1995-ös határozatát idézi:  "ha valamely jogszabály törvényi tényállása túl elvont, túl általános, akkor a jogszabály lehetőséget ad a szubjektív jogalkotói döntésre, a különböző jogalkalmazók eltérő gyakorlatára, a jogegység hiányra. Ez csorbítja a jogbiztonságot."

A média törvényjavaslat elleni tiltakozásul egyébként üres címlappal jelenik meg a héten az Élet és Irodalom (ÉS), valamint a Magyar Narancs. A Hírszerző is az "alkalomnak megfelelő" címlappal fejezi ki csütörtök reggel a véleményét a tervezett változtatásokról.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.