2010. december. 01. 15:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 01. 15:11 Itthon

Túlzott vagyonkezelői kifizetések nyomában Csepelen

Büntetőfeljelentés megtételét javasolja a csepeli önkormányzat lakásbotrány és más, esetleges visszaélésekkel kivizsgálására hivatott ad hoc bizottsága, miután belső vizsgálatok szerint felmerül a gyanú, hogy az előző vezetés idején különböző munkák után jóval többet fizetett ki a Csepeli Vagyonkezelő (Csevak) Zrt.

A Csevak Zrt. vezérigazgatója, Werner Péter az önkormányzat ad hoc bizottsága előtt a múlt héten számolt be arról, hogy miután októberben átvette az önkormányzat tulajdonában lévő társaság vezetését, áttekintették a Csevak működőképességét. Elsősorban a folyamatban lévő ügyeket vizsgálták, de szúrópróbaszerűen ellenőriztek lezárult munkálatokat is.

Werner Péter szerint ennek során több, további alapos vizsgálatra is érdemes ügy akadt fenn a hálón. Például egy olyan könyvvizsgálat, amely már az első pillanatra túlárazottnak tűnik, mert egy pályázathoz szükséges záróvizsgálat elvégzése szerinte 300 ezer forint körül lehet, szemben a szerződésben szereplő 2,2 millió forintos díjazással. A busásan megfizetett cég – tette hozzá a vezérigazgató –, amely alig pár száz forinttal maradt alul a pályázatban meghirdetett összegnek, egy másik szintén hasonló értékű megbízást is elnyert, de azt már másik könyvvizsgálóval végeztette el a Csevak új vezetése. Mégpedig az eredeti ár nyolcadáért.

A vezérigazgató túlzottnak talált lakásfelújításokra kifizetett összegeket is, például egy 60 négyzetméteres lakás rendbetételére kiadott 5,5 millió forintot. A társaság munkatársainak helyszíni szemléje és számvetése alapján az elvégzett renoválás értéke azonban nem lehetett több 3,5 millió forintnál. Werner az elszámolt tételek között érdekesnek találta a gáztűzhely elhelyezésére és bekötésére szólót. „Ezt 85 ezer forintért végezték el, de csak papíron, ugyanis a tűzhelyről ordít, hogy nem két évvel ezelőtt gyártották, hanem annál régebbi.”

A vizsgálatok az elvégzett kátyúzások tekintetében is hoztak elő problémásnak vélt kifizetéseket. A mérések és számítások alapján 30-40 százalékkal többet számolt el a vállalkozó, de akadt olyan utca is, amelyben 8,7 millió forintra jött ki a – Werner Péter szerint – csak 3,6 millió forintra tehető valós munkadíj helyett.

A bizottsági ülésen felvették annak a négy cégnek az ügyét is, amelyben Borbély Lénárd alpolgármester az előző kerületi vezetés idején már érdeklődött. Akkor még, mint a Pénzügyi Ellenőrzési Bizottság elnöke kért tájékoztatást a Csevak Zrt-től azzal kapcsolatban, hogy négy cég –az Inveszt-Alfa, a KIFESZ Kft., a DIBU Kft. és a Building Industry Kft. – milyen összegben kaptak a vagyonkezelőtől megbízásokat. Werner válasza szerint az elmúlt négy évben a vállalkozások által elvégzett beruházások összege elérte a nyolcszáz millió forintot.

Mindezek alapján az ad hoc bizottság tagjai megszavazták, hogy felkérik a Csevak Zrt. vezetését, vizsgálja meg a büntetőjogi feljelentés kérdését az általuk gyanúsnak vélt ingatlan felújítási illetve megbízási ügyekben.

Ábel Attila alpolgármester a bizottsági ülésen részt vevők előtt közölte azt is, hogy az előző vezetés idején még az önkormányzat lakásbizottsága sem kapott tájékoztatást a lakáseladásokról, amelyek pedig nyilvánosak lennének. Nagy nehezen jutottak csak hozzá a listához. Azon bizonyos esetekben az volt megjegyzésként odaírva, hogy polgármesteri döntésre. Erről bővebb tájékoztatást azonban még külön kérésre sem kaptak. Ábel Attia megjegyezte, a volt kerületi rendőrkapitány, Császár Mihály esetében is polgármesteri utasításra történt a lakás kiadása, ám a kiadási határozat – csak úgy, mint más ügyekben – hiányzik a dokumentációból.

Az ülésen tárgyalt ügyek és más esetleg felmerülhető visszásságok alaposabb kivizsgálására az ad hoc bizottság működésének határidejét január 31-ig meghosszabbították.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.