Politológusok: nincs tét a média és a politika kapcsolatában
A Korrektúra 2010 tihanyi konferenciáját politológusok egyetértettek abban, hogy mára elveszett a politika és a média kapcsolatában a tét.
"Egészen eltérő médiavilágok működnek, ahol a politikus biztonságban érezheti magát", tudhatja, melyiküktől mit várhat - mondta Török Gábor, a Vision Consulting igazgatója, hozzátéve: ez a helyzet akkor változhat, ha az újságírók önálló szereplőkké válnak, tisztában vannak azzal, hogy lehet saját nézőpontjuk. Szerinte ez a rendszer nem a médiát és a közvéleményt, hanem a politikusok érdekeit szolgálta.
Szánthó Miklós, a Nézőpont Intézet elemzője arra hívta fel a figyelmet: amint a média kezdi megközelíteni a valódi döntéshozatal szintjét, az visszahúzódik egy láthatatlanabb szférába. Megemlítette: az utóbbi években a jobboldali média volt sikeresebb, mivel sikerült több olyan témát napirendre tűznie, amely aztán befolyásolta a választások kimenetelét.
Giró-Szász András, a Századvég ügyvezető igazgatója szerint ez utóbbi kérdésben a túloldal tehetetlensége is szerepet játszott. Megjegyezte: a politikusok jelentős hányada nem látja át a média működési mechanizmusait, így nem is tud befolyást gyakorolni ezekre az orgánumokra.
A tétnélküliség előzményeiről szólva Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója megjegyezte: egy Kádár-kori berögződés - a politikus sarokba szorítása - okozta, hogy a rendszerváltás után az újságírók összetévesztették az ellenzékiséget a kritikus magatartással. Szerinte ez a mai napig rányomja bélyegét Magyarországon a politika és a média kapcsolatára.