2010. november. 16. 07:57 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 16. 08:02 Itthon

Lerövidítenék a jövő évi népszámlálás adatfelvételi időszakát

Két hónapról egy hónapra csökkentené az adatfelvételi időszakot a kormány jövő évi népszámláláson.

Két hónapról egy hónapra csökkentené az adatfelvételi időszakot a kormány jövő évi népszámláláson - ismertette Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára a népszámlálásról szóló törvény módosításának általános vitájában. A kabinet egyúttal törölné az adatkörök közül a lakosság számára kényesnek minősülő vagyoni jellegű kérdéseket.

Az államtitkár az adatfelvételi időszak rövidítését azzal indokolta, hogy így pontosabb lesz az adatgyűjtés. A törölni kívánt adatkörök közül kiemelte az üdülőtulajdonra, illetve a lakások felújítására, karbantartására, korszerűsítésére vonatkozókat. Az általános vitában a fideszes Rónaszékiné Keresztes Mónika felolvasta a javaslat részletes indoklását, így egyebek mellett kitért arra, hogy az indítvány a termékenység adatkör elnevezést az élve született gyermekek adataira változtatja. 

Szabó Tímea (LMP) a technikai jellegű módosításokat szükségesnek tartotta, de úgy vélekedett: lehetetlen egy hónap alatt összeírni a teljes lakosságot. A jobbikos Mirkóczki Ádám hibának nevezte egyes vagyoni jellegű kérdések elhagyását, mint mondta, "a lényeg a kényes kérdésekben van". Hozzátette: pártja azt szeretné, hogy az adatfelvétel minél részletesebb legyen. 

Lendvai Ildikó felszólalásában kifogásolta, hogy a törvénymódosítás alapján a válaszadók azonosíthatóvá válnak, mivel a lakcímeket is összeírják. "Ez nincs rendben" - mondta a szocialista politikus, hozzáfűzve, súlyosan aggályos, ha a válaszolók lakóhelye egy időre szenzitív adataikkal összekapcsolhatóvá válik. Az MSZP ezért azt javasolja, hogy a népszámlálás csak a lakásállomány minőségének felmérésére terjedjen ki, a lakcímek összeírására ne.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.