2010. november. 11. 21:40 Utolsó frissítés: 2010. november. 11. 21:28 Itthon

Az MNV megpróbálja visszaszerezni a vagyonnyilvántartásért kifizetett pénzt

Az origo.hu értesülései szerint több százmillió forintot fizetett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő egy cégnek, amelyet még a Gyurcsány-kormány bízott meg egy állami vagyonnyilvántartás kiépítésével. A fejlesztéssel megbízott céget az NBH-s listáról választották ki.

Az origo.hu kérdésére az MNV Zrt. illetékesei azt válaszolták: visszakövetelik azt a pénzt, amelyet az állami vagyon-nyilvántartási rendszer kiépítéséért fizetett korábban a munkával megbízott Idom 2000 Konzulens Zrt.-nek kifizettek. Az MNV ugyanakkor nem részletezte, hogy pontosan mekkora összegről van szó, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint azonban júniusig nettó 686 millió forintot fizetett ki a magyar állam a cégnek.

Az MNV még a Gyurcsány-kormány idején, 2008. október 10-én kötött szerződést az állami vagyon-nyilvántartási rendszer - az úgynevezett Everest rendszer - kiépítésére az Idom Zrt.-vel, amely korábban a parlamenti választások lebonyolításához használt szoftvert fejlesztette ki.

Eredetileg azt tervezte az MNV, hogy 2008 végén működésbe léphet a rendszer, ehhez képest a többször módosított, szerződésben rögzített május 16-i határidő lejárta után sem volt működőképes. Az MNV új vezetése ezért augusztus 23-án úgy döntött, azonnali hatállyal eláll a szerződéstől, és visszaállítja a szerződés megkötése előtti állapotot. Ennek részeként az MNV október közepén visszaszolgáltatta a cégnek a munka során keletkezett fejlesztési anyagokat, valamint követelte, hogy az eddig kifizetett vállalkozási díjakat, illetve ezek késedelmi kamatait fizesse vissza a cég. 

Az origo birtokába került szerződésből - amelyet az MNV korábban nemzetbiztonsági okokra hivatkozva nem adott ki - az derül ki, hogy az MNV-nek kötbért kell fizetnie abban az esetben, ha felmondja a szerződést. Egyebek között ezért írta az MNV-ről szóló jelentésében az ÁSZ, hogy a szerződés átgondolatlan és hátrányos az MNV számára. Az ÁSZ idézett egy májusi, MNV-s előterjesztést, e szerint, ha a cég hibájából bontják fel a szerződést, az MNV-nek abban az esetben is 140 millió forintot kell fizetnie. Az MNV korábbi vezetése erre hivatkozva nem bontott szerződést a fejlesztéssel korábban is többször késő céggel.

Hirdetés