Vörösiszap-abszurd: hol a felelős?
Két héttel járunk a vörösiszap-katasztrófa után, s bár gyanúsítottak már vannak, a felelősök tekintetében még most is folyik az egymásra mutogatás. Ki felel valójában a kilenc halálos áldozattal járó tragédiáért?
Sokan az üzemeltető céget szapulják, a Mal Zrt. szerint a hatóságok is felelősek, a hatóságok szerint viszont a helyi önkormányzat jegyzője hibázott. Van, aki az államot hibáztatja, van, aki az építőt. A sor szinte végtelen. Az MTV Az Este című műsorának Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár volt a vendége, aki szerint adekvát törvényekkel lehetne hasonló tragédiákat megakadályozni.
Illés szerint komoly probléma, hogy a környezetvédelmi hatóság jogköre szerint csak a technológiát vizsgálhatja, illetve a kommunális szennyvizet, de "sajnálatos és döbbenetes módon” a tározók állagát csak a cég ellenőrizheti, vagyis a „kecskére bízták a káposztát”. Illés hangsúlyozta: a jegyző is csak az építési engedélyt adhatja ki, de ellenőrizni már nem ellenőrizhet. Az államtitkár szerint ez abszurd és nonszensz.
A környezetvédelmi államtitkár többek között olyan törvénymódosítást javasol, hogy újból minősítsék veszélyes hulladéknak a vörösiszapot, illetve hogy vagy a környezetvédelmi hatóságnak, vagy a katasztrófavédelemnek legyen olyan jogköre, amely lehetővé teszi, hogy ne csak a technológiát vizsgálhassák. Illés szerint emellett a veszélyes anyaggal foglalkozó cégeknek kötelezővé kéne tenni a kötelező biztosítást. Az Európai Unióban egyébként azért nem számít veszélyes anyagnak a vörösiszap, mert a szabályozás szerint maximum 10-es Ph-értékű és 25 százalékos nedvességtartalmú anyagot lehet tárolni, és nem lehet például 70 százalékos nedvességű, 13-as pH-jú anyagot lerakni.