Iszapömlés: háttérbe szorult-e Schmitt Orbán mögött?
Bár Schmitt Pál a múlt héten Orbán Viktorral közösen írt levélben kérte, hogy lehetőségeihez mérten mindenki adakozzon a vörösiszap-katasztrófa áldozatai számára, „az emberekhez közelebb álló személyiségnek” tartott köztársasági elnök mintha mégis háttérbe szorult volna a kormányfő mögött a tragédiával kapcsolatos állami reakciókban. Mennyire lehet tudatos ez a „szereposztás”?
Schmitt Pál az elsők között látogatta meg a vörösiszap-katasztrófa sebesültjeit a tragédia másnapján: október ötödikén a Honvéd Kórházba ment, ahol akkor tíz sérültet kezeltek. Az államfő részvétét fejezte ki az iszapömlésben életüket vesztett áldozatok hozzátartozóinak is. Egy héttel később felesége, Makray Katalin a veszprémi és a győri kórházban ápolt sérülteket is meglátogatta, múlt héten pedig Schmitt Orbán Viktorral közösen aláírt levélben kérte az embereket, segítsenek a katasztrófa túlélőinek.
Ennek ellenére a köztársasági elnök a katasztrófa után aránylag kevés alkalommal szólt a nyilvánosság előtt a tragédiáról és mintha háttérbe szorult volna a mentést és helyreállítást az első perctől kezdve teljes erőbedobással irányító kormányfő mögött.
„A szerepek jól le vannak osztva, ez abszolút tudatosnak érzékelhető: a kormány kormányoz, és az erős kormányfő képének kell megjelennie” – véli Szentpéteri Nagy Richard, a Méltányosság Politikaelemző Központ főmunkatársa. „Az emberek ezt is várják el” – teszi hozzá a szakértő, aki emlékeztet rá, Orbán Viktor még odáig is elment, hogy az Országgyűlés ülésén a rendőrségi szóvivő szerepét átvállalva maga jelentette be az átszakadt iszaptárolót működtető Mal vezérigazgatójának, Bakonyi Zoltánnak az őrizetbe vételét.
Schmitt Pál látszólagos háttérbe szorulása Szentpéteri Nagy Richard szerint a köztársasági elnök karakterével sem áll ellentétben. „Sokkal plebejusabb, az emberekhez közelebb álló személyiség” – mondta Schmittről a hvg.hu-nak még júniusban Kósa Lajos Fidesz-alelnök. Ennek nem mond ellent az, hogy Schmitt Pál most kevésbé került előtérbe, még akkor is, ha a mentésben részt vevő magyar honvédség főparancsnoka, hiszen államfőként nem vesz részt a napi szolgálatban, a „parancsok kiosztásában” – magyarázza a szakértő.
Emellett sokan – külföldön és itthon is – úgy látják, hogy Orbán Viktor megfelelően reagált a katasztrófára, illetve megfelelően irányította a mentést és a helyreállítást, parlamenti beszédét pedig még Gyurcsány Ferenc is megdicsérte.