2010. október. 11. 11:21 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 11. 12:16 Itthon

Ezer hektár baktériumtrágyát ajánlottak fel a kolontári termőföld regenerálására

Ezer hektárnyi, a vörösiszap által károsított termőföld regenerálására ajánlott fel 7,5 millió forint értékű Phylazonit baktériumtrágyát a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Agrova-Bio Kft. és a Szuro-Trade Kft.

A 10 ezer liter baktériumtrágya-adomány 1000 hektáros területen elősegíti a termőképesség és a talajélet visszaállítását - közölték a Beszterecen közösen biotrágyagyárat működtető cégek vezetői sajtótájékoztatón Nyíregyházán hétfőn. A Phylazonit hatására a talajban ismét megjelennek azok a baktériumok, amelyek a termesztett növények számára elengedhetetlenek, s emellett a baktériumtrágya segít megakadályozni, hogy a növények "felvegyék" a mérgező anyagokat - mondta el Vajda Sándor kereskedelmi vezető.

Vajda szerint a Phylazonit alkalmazása a legolcsóbb és a legkörnyezetkímélőbb a vörösiszap által károsított talaj termőképességének helyreállításához, az egészséges táplálék újbóli termesztéséhez. Kifejtette: a talajban a vörösiszap tárolásához kapcsolódó lúgos folyadék okozza a károsítást, megváltoztatva annak optimális, 6-7 közötti PH-értékét. Az ettől magasabb mutató kialakulásánál - mint most a vörösiszap okozta szennyezésnél - a talajban csökken a kedvező hatású baktériumok száma, míg a károsoké nő, s az utóbbiak ellehetetlenítik a növények életfeltételeit.

Az okozott kár elhárítására két lehetőség van, például a teljes termőréteg lecserélése, ez azonban - állította Vajda Sándor - horribilis összegbe kerülne, és a veszélyes hulladékként elhelyezése is szinte megoldhatatlan. A másik lehetőség a lúgos talaj semlegesítése, ami történhet gipsszel, s ez szintén jelentős költségeket igényel és a folyamat lassú is.

Az Agrova-Bio Kft. kereskedelmi vezetője úgy vélte: a talajban a megfelelő élettér visszaállítására a kedvező hatású baktériumok talajba juttatása a leggyorsabb és a legolcsóbb megoldás, ami Phylazonit révén érhető el. Vajda fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az általuk javasolt módszer tudományos hátterét a Debreceni Egyetem növényélettani tanszékének kutatómunkája adja, ami a baktériumkészítmények kedvező hatásáról és a talajban lévő káros anyagok semlegesítéséről szól. A két szabolcsi cég tavaly az Európai Unió 125 millió forint összegű támogatásával épített Beszterecen évi 12 millió liter folyékony biotrágyát előállító gyárat.

A katasztrófa további hírei itt olvashatók.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?