Margit híd: hogyan nézett ki anno?
Hamarosan nem csak a Lánchídon lesznek oroszlánok, hanem a Margit hídon is, ahol életnagyságú oroszlánfejek fogják díszíteni a pilléreken újjáépülő oszlopsort - tudatta a Margit híd sajtóiroda.
A Margit híd átépítése ma Budapest legnagyobb műemléki rekonstrukciója. A munka során helyreállítják a híd második világháború során elpusztult, illetve a későbbiekben lebontott díszítő elemeit. A korabeli obeliszkek, kandeláberek, lámpaoszlopok, díszes öntöttvas korlátok, kőből faragott címerek, Zsolnay csempék és a korona mellett hamarosan újra látható a Margit híd egykor a Lánchídéhoz hasonlóan híres oroszlánjait is - áll a Margit híd Sajtóiroda közleményében.
A Margit híd 1876-os avatásától 16 bronzból öntött, életnagyságú oroszlánfej vigyázott a pillérek díszes oszlopsorára. Azonban amikor a második világháborúban a németek a Dunába robbantották a hidat, a többi dísszel együtt az oroszlánok is elpusztultak. A jelenleg folyó műemléki rekonstrukció során a restaurátorok újra elkészítik a megsemmisült elemeket, így már nem kell sokáig társakra várniuk a Lánchíd legendává lett oroszlánjainak.
A Lánchídhoz kapcsolódó legenda szerint a hídfőket díszítő oroszlánoknak nincs nyelvük, s ezért annyit csúfolták a szobrászt, hogy az a Dunába ugrott. Valójában a mester még az 1870-es években is élt és azt üzente a gúnyolóinak, hogy "Úgy legyen nyelve a te feleségednek, mint az én oroszlánjaimnak, akkor jaj neked!" A lánchidi oroszlánoknak tehát van nyelvük, csak alulról, a járda szintjéről nem látszik.
Talán épp e legenda miatt, a korabeli szobrászok a Margit híd oroszlánjainak nem csupán a fogait, de a nyelvét is igen erőteljesen formázták meg. Azonban az egykori öntvények mára nem maradtak fenn és a tervek többsége is elpusztult a világháborúban. Az obeliszkek, lámpavasak, díszítőszobrok többsége ma csak töredékeken vagy archív fotókon tanulmányozható. Az oroszlánok esetében a restaurátorok a Kiscelli Múzeumban fellelt egykorú állatszobor alapján dolgoztak. Először gipszből öntötték ki a mintákat, majd a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal jóváhagyása után a csepeli öntödében készítették el szobrokat. A befejező munkálatok a napokban folynak.
Az oroszlánfejek már az ókorban is az erőt, bátorságot s ezzel együtt a bőséget és a gazdagságot szimbolizálták. A Margit híd építésének idején elterjedt historizáló stílus alkotói is szívesen alkalmazták őket, ezért találkozhatunk oroszlánokkal a Lánchídon és a Margit hídon kívül többek között az Andrássy út több palotájának vagy épp a Parlamentnek a főbejáratánál is.