2010. szeptember. 09. 16:20 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 09. 16:23 Itthon

A Jobbik nem támogat szocialistákat Szikszón

A Jobbik szóvivője cáfolta, hogy pártja a négy éve az MSZP és az SZDSZ közös jelöltjeként megválasztott polgármestert támogatná Szikszón az önkormányzati választáson. Dúró Dóra azt is elmondta: feljelentést tettek az LMP kampányfőnökének keddi, választási csalás gyanúját keltő nyilatkozata miatt.

A politikus csütörtökön a Hír Tv értesülésére reagálva közölte: a Jobbik helyi szervezete korábban választási megállapodást kötött egy, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szikszón működő civil szervezettel. Hozzátette: a jobbikosok a civilek által megnevezett jelölteket - egykori kisgazdákat és független képviselőket - támogathatónak ítélték.

Dúró Dóra elmondta: utóbb egy szórólapról tudták meg, hogy a civil szervezet a négy évvel ezelőtt MSZP-SZDSZ jelöltként a település polgármesterévé választott Füzesséri Józsefet támogatja, jelöltjei között pedig további, korábban szocialista színekben mandátumot szerző politikusok találhatók. A szóvivő elmondta: ezután felmondták az egyébként is csak szóban létező választási megállapodást, és "helyreigazító szórólapon" tudatták a szikszóiakkal, hogy a Jobbik kizárólag a párt színeiben induló három jelöltje mellett kampányol.

Szikszón nem az MSZP és a Jobbik, hanem a szocialista párt és a Fidesz között van folytonosság, mivel Boholy György, a település fideszes polgármesterjelöltje 1990-ben Encsen, a borsodi 9-es számú egyéni választókerületben az MSZP országgyűlési képviselőjelöltje volt - mondta Duró. A Jobbik szóvivője azt is elmondta, hogy pártja - korábbi ígéretüknek megfelelően - feljelentést tett ismertetlen tettes ellen, amiért Karácsony Gergely, az LMP kampányfőnöke egy keddi lapinterjúban arról beszélt: az ajánlószelvény-gyűjtési időszakban voltak informális felajánlkozások a Fidesz oldaláról "cédulasegítség" ügyében, és romaszervezetek is megkörnyékezték a pártot.

Ezzel kapcsolatban Dúró Dóra arra hívta fel a figyelmet, hogy amíg Karácsony Gergely "gyakorlatilag választási csalással vádolta meg a Fideszt és több romaszervezetet", addig Schiffer András frakcióvezető szerint Karácsony szavai csupán elejtett megjegyzések voltak. (Schiffer András az ATV műsorában szerdán azt állította: a kampányfőnök nem nyilatkozott a Népszabadságnak, a lap "néhány, elejtett megjegyzését" öntötte cikkbe. Karácsony Gergely viszont elismerte: a megjelenteket a napilap újságírója előzetesen egyeztette vele.)

"Reméljük, nincs szó arról, hogy Schiffer András falazni akar a Fidesznek" - mondta a Jobbik szóvivője, majd hozzátette: ilyen ellentmondó nyilatkozatok mellett nehéz hinni az LMP egyéb, az ajánlószelvények szabályszerű összegyűjtéséről szóló tájékoztatásainak.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 05. 20:00

A magyarok Mózese és az államkasszával megszökő politikus – interjú Hermann Róbert történésszel a Kossuth-kép változásairól

Az idén 130 éve meghalt Kossuth Lajos sokáig nemzeti konszenzus által övezett pozitív megítélése mintha valamelyest megkopott volna az elmúlt évtizedek folyamán. Persze a kritikus vélemények mindig is megvoltak, már az 1848-as szabadságharc idején is, ám ezek sokáig nem tudták megrengetni a népszerűségét. Ebben a trendben a változás első, óvatos jeleit az 1960-as évektől lehet megfigyelni, és éppannyira voltak társadalmi, mint politikai okai. A Kossuth-kép változásairól Hermann Róberttel, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesével, egyetemi tanárral beszélgettünk.