Egy újabb őszödi beszédtől óvja a kormányt a Jobbik
A Jobbik arra szólítja fel a kormányt, hogy még az önkormányzati választás előtt ismertesse gazdaságpolitikai elképzeléseit, mindenekelőtt azt, hogy milyen módon akarja tartani a jövő évre előírt, 3 százalékosnál alacsonyabb költségvetési hiánycélt, "nehogy október 4-én legyen egy újabb őszödi beszéd".
Lenhardt Balázs, a Jobbik gazdasági kabinetjének vezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: úgy tűnik, a kormány megpróbálja a kényes kérdéseket az október 3-i önkormányzati választás utánra hagyni, ehelyett azonban világos beszédre volna szükség. "Igyekezzenek, nehogy október 4-én legyen egy újabb őszödi beszéd, azokkal a beláthatatlan következményekkel, amelyek az elhíresült Gyurcsány-nyilatkozatot követték" - üzente Lenhardt Balázs. Hozzátette: az idénre tervezettnél is egy százalékkal alacsonyabb jövő évi hiánycél megszorításokhoz vezethet.
A jobbikos politikus emlékeztetett arra, hogy a kormány szerdai ülését követően Matolcsy György közölte: a kabinet jövőre 3 százaléknál kisebb államháztartási hiányt tervez. Lenhardt Balázs szerint azonban a deficit - az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap elvárására történő - csökkentése éppen az ellenkezőjét okozhatja annak, amire a legyengült magyar gazdaságnak szüksége van. A feszes költségvetés és az állami kiadáscsökkentés miatt lehetséges, hogy a kormány által várt gazdasági növekedés nem következik be - vélekedett.
Lenhardt Balázs arra is kitért, hogy - amint Orbán Viktor a kormánya első száz napját értékelő beszédében elmondta - Magyarországnak jövőre 2 858 milliárd forintot kell fordítania az államadósság törlesztésére, s ez több mint a kétszerese az idei összegnek. A bankadótól várt kétszázmillió forintból ezt nyilvánvalóan nem lehet fedezni, a kormánytól azonban eddig semmilyen elképzelés nem hangzott el arról, hogy miből finanszíroznák a hitel- és kamatterheket - jelentette ki a jobbikos országgyűlési képviselő. Mint mondta, az egyetlen konkrétum, hogy a kabinet csökkentené a bürokráciát és lefaragná az állami kiadásokat, de ez tömeges elbocsátásokhoz vezethet a közszférában.
Lenhardt Balázs arra is választ vár a kormánytól, hogy miből fedeznék azokat a gazdaságélénkítő programokat, amelyek szerinte az egyetlen lehetőséget kínálják, hogy a magyar vállalkozások gyarapodjanak és további munkahelyeket teremtsenek.